بر اساس لیست منتشر شده رای‌دهندگان از سوی کمیسیون مستقل انتخابات در ولایت هرات، در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش‌رو ۴۳ درصد از رای‌دهندگان زنان هستند.

محمد داوود صدیق‌زاد، مسوول کمیسیون مستقل انتخابات در هرات می‌گوید، بر اساس آمار موجود ۵۷۱ هزار تن از شهروندان شهر هرات برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده‌اند که از این میان ۴۳ درصد آنان را زنان تشکیل می‌دهند.

شماری از فعالان حقوق زن به این باور‌اند، که حضور پر رنگ زنان در انتخابات پیش‌رو، نمایانگر پیشرفت زنان است.

نادیه رشاد، فعال حقوق زن می‌گوید، حضور پر رنگ زنان در انتخابات ریاست‌جمهوری یک دستاورد است. زنان با حضور ۴۳ درصدی شان در روز رای‌دهی به جامعه جهانی نشان می‌دهند که زحمات آنان برای زنان افغانستان بی‌تاثیر نبوده و زنان به این درک رسیده‌اند که رای‌شان سرنوشت شان است.

او در ادامه می‌گوید، زنان با نشان دادن نقش پر رنگ شان و با استفاده از رای خود می‌توانند حقوق شان را به دست آورند.

با این حال شمار دیگری از فعالان حقوق زن می‌گویند، زنان با حضور پر رنگ شان درانتخابات، می‎‌توانند امتیازاتی که حق شان است را دریافت کنند.

مریم درانی، فعال حقوق زن می‌گوید، تاکنون احصاییه و آمارگیری از نفوس کشور به گونه‌ی دقیق وجود نداشته و اما حضور پر رنگ زنان در انتخابات سبب می‌شود تا آمار نفوس زنان و مردان دقیق‌تر ثبت شود و در نهایت زنان از امتیازات شهروندی شان برخوردار شوند.

او در ادامه می‌گوید، در صورتی که زنان در حدود ۴۳ درصد رای دهندگان را تشکیل دهند، این موضوع نمایانگر دموکراسی در کشور است و هر رای یک زن یک قدم به پیشرفت است.

در همین حال برخی دیگری از فعالان حقوق زن می‌گویند، زنان در ناامن‌ترین مناطق هم به پای صندوق‌های رای‌دهی می‌روند، چون به این درک رسیده‌اند که رای شان خیلی تاثیرگذار است.

حدیثه عزیزی، فعال حقوق زن می‌گوید، زنان در افغانستان سال‌ها با تصمیمات مردان زندگی کرده‌اند و حضور ۴۳ درصدی شان نشان دهنده‌ی استقلالیت آنان در تصمیم گیری‌‌های بزرگ کشور است.

او در ادامه می‌گوید، در انتخابات پیش‌رو حضور زنان نه فقط در هرات، بلکه در بیشتر ولایت‌های افغانستان روبه افزایش بوده است.

پروین طوفان یکی دیگر از فعالان حقوق زن می‌گوید، در حدود نیمی از رای‌دهندگان را  زنان تشکیل می‌دهند و زنان با حضور پر رنگ شان می‌خواهند ارزش رای شان را نشان دهند.

گزارشگر: عارفه مهدوی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail