در چند سال پسین، فروشگاه‌های زیادی، ویژه‌ی زنان در ولایت هرات ایجاد شده است به تازگی گروهی از زنان فروشگاهی را ایجاد کرده‌اند، که خدمات متفاوت‌تری نسبت به دیگر فروشگاه‌های ویژه‌ی زنان ارائه می‌دهد.

مریم یارزاده‌، همراه با سه زن دیگر  فروشگاهی را  به نام «ابریشم» ایجاد کرده‌اند. آنان می‌گویند، این فروشگاه با درنظرداشت خواسته‌ها و سلیقه‌های زنان ایجاد شده است و آنان اسباب راحتی زنان را در هنگام خریداری در این فروشگاه مهیا کرده‌اند.

خانم یارزاده می‌گوید، با درنظرداشت جو سنتی حاکم در هرات، فروشگاه‌های ویژه‌ی زنان یک نوع سهولت برای زنان است.

او در ادامه می‌افزاید: «فروشگاه‌های زیادی به دلیل عدم استقبال مردم و نبود حمایت مجبور شدند پس از مدتی فعالیت‌شان را متوقف کنند؛ امیدوارم این اتفاق برای ما نیفتد.»

 است.

خانم یارزاده همچنان در ادامه می‌گوید: «روزانه زنان زیادی به فروشگاه ما می‌آیند حتی خانم‌های هستند که روزی چند بار می‌آیند و ما تمام تلاش خود را می‌کنیم که مشتریان ما از خدمات ما راضی باشند.»

 شماری از زنان، از ایجاد این فروشگاه‌ها استقبال نموده و آن را سهولتی برای خرید عنوان می‌کنند.

شماری از زنان به این باور‌اند؛ که آنان می‌توانند از فروشگاه‌های ویژه‌ی زنان راحت‌تر و بهتر به خریداری لوازم مورد نیاز شان بپردازند.

فرشته که به یکی از فروشگاه‌ها برای خرید آمده است می‌گوید؛ وجود این فروشگاه‌ها برای زنان یک سهولت خیلی خوب است.

او در ادامه می‌گوید: «خودم شخصاً دوست دارم از فروشندگان خانم لوازم مورد ضرورت خود را خریداری کنم.»

در همین حال برخی دیگر از زنان از کارکرد‌‌های فروشگاه‌های زنانه در هرات راضی بوده و معتقد‌اند؛ این فروشگاه‌ها سبب از میان برداشتن محدودیت‌های زیادی از زندگی زنان شده است.

 نسرین، از اینکه در نزدیک خانه‌اش فروشگاه ویژه‌ی زنان ایجاد شده خوشحال است و می‌گوید؛ دیگر می‌تواند خیلی راحت‌تر از قبل لوازم مورد ضرورت‌اش را خریداری کند.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail