ناهید ناصری، دانش‌آموخته‌ی دانشکده‌ی هنرهای دانشگاه هرات است. خانم ناصری، با پیروی از سبک سیاه قلم نوآوری را در هنر نقاشی ایجاد کرده است برای معرفی بیشتر، با او گپ‌وگفتی داشته‌ام که در ادامه می‌خوانید.

چه پیوندی بین شما و هنر نقاشی وجود دارد؟

پیوند من با هنر نقاشی، پیوند دل با هنر است. شروع علاقه‌مندی من نسبت به این هنر از زمانی‌ست که وارد دانشکده‌ی هنرهای دانشگاه هرات شدم. پس از سپری کردن آزمون کانکور و راه‌یابی به این دانشکده، همه روزه عشق و علاقه‌‌ام نسبت به این هنر در حال افزایش بوده است و از همان روز تا به حال مصروف نقاشی کردن هستم.

چه فعالیت‌های هنری را تا به حال انجام داده اید؟

فعالیت‌های چشم‌گیری را تا به حال انجام داده‌ام. با اشتراک در نمایشگاه‌های عمومی که بخاطر تشویق هنر نقاشی برگزار می‌شود، برگزاری دو نمایشگاه انفرادی به‌خاطر به نمایش گذاشتن هنر و زحمات خودم و اشتراک در نمایشگاه‌های دوسالانه‌ای که از سوی دانشگاه هرات برگزار می‌شود، دستاوردهای باارزشی را داشتم.

از دیدگاه شما؛ چه رابطه‌ای بین یک زن و هنر نقاشی وجود دارد؟

از دیدگاه من هنر هرگز مرز نداشته است. هیچ‌گاه جنسیت‌ها تأثیرگذاری خاصی بر انجام یک عمل ندارند. هنر نقاشی هنری یکسان برای تمامی افراد است. هر آن فردی با هر نوع جنسیتی که دارد، اگر علاقه‌مندی وافر نسبت به این هنر داشته باشد و بتواند ویژگی‌های یک هنرمند را به خود اختیار کند، می‌تواند موفق باشد.

چندی پیش نمایشگاهی برگزار کردید که در آن تمامی آثار تان نمایانگر نفرت و انزجار بودند. چرا؟ چه انگیزه‌ای در پس برگزاری آن نمایشگاه بود؟

نمایشگاه تحت نام «نقطه‌ی کور» که چندی پیش برگزار شده بود، دو انگیزه را در پی داشت:

با برگزاری این نمایشگاه می‌خواستم تا مشکلات روحی و روانی افراد که کم‌تر درک شده‌اند و بیشتر سرزنش شده اند را به نمایش بگذارم.

برگزاری نمایشگاهی متفاوت‌تر با سوژه‌ای کم‌تر در نظر گرفته شده است.

چرا سوژه‌های نقاشی شما بیشتر زنان هستند؟

زنان؛ قشری که کم‌تر درک شده‌اند و همیشه افرادی تنگ‌نظر در تلاش تخریب عواطف، احساسات و تمامی ویژگی‌های زنانه‌ای که آن را نسبت به سایر خلق متمایز ساخته است، بوده‌اند. این عوامل انیگزه‌ای شدند برای من و سایر هنرمندانی که نقاشی می‌کنند، تا بتوانیم یک زن واقعی را با تمام آنچه در ظاهر و باطن خود دارد، به تصویر بکشیم.

می‌خواهید هنر نقاشی‌ چه پیامی را برای مخاطبان تان انتقال دهید؟

می‌خواهم هنر من زبان دیگران باشد. دوست دارم آنچه را که در واقعیت به چشم مشاهده می‌کنیم اما کم‌تر به آن‌ها ارزش می‌دهیم و همان‌ها ما را به تباهی کشانده اند را به تصویر بکشم و دوست دارم فردی باشم که بتوانم برای سایر هم‌نوعان خود به‌عنوان انتقال دهنده‌ی انگیزه عمل کنم.

ناهید ناصری برای آینده چه برنامه‌هایی را دارد؟

یکی از آرزوهای بزرگ من رشد هنرم است. می‌خواهم به فراگیری دانش نقاشی همچنان ادامه بدهم که خوشبختانه به یکی از دانشگاه‌ها در مقطع ماستری ثبت نام کردم، قبول شدم و در آینده‌ای نزدیک درس‌هایم آغاز خواهند شد.

در پایان چه خواسته و آرزوی داری؟

آنچه در بازار هنر نیازمند است، حمایت است. هرات‌نشینان علاقه‌ی وافری به هنر نشان می‌دهند و در نمایشگاه‌های مختلف، اشتراک گسترده‌ای دارند و این برای ما باارزش است. اما آنچه که در این وضعیت یک هنرمند نیاز دارد، در کنار حمایت معنوی، حمایت مالی‌ست. دوست دارم روزی بهترین آثار خود را در پهلوی به نمایش‌گذاشتن، به فروش نیز برسانم.

مصاحبه کننده: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail