دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا گفت‌وگوهای صلح میان آمریکا و طالبان را متوقف کرد. شماری از فعالان حقوق، لغو گفت‌وگوهای صلح را به نفع مردم افغانستان دانسته و امیدوار استند که این موضوع سبب کاهش تنش‌ها در کشور شود.

دونالد ترامپ عصر (شنبه، ۷ سپتامبر) در چند توییت پی‌هم گفت: «یک حمله در کابل که منجر به کشته شدن یک سرباز عالی ما شد و ۱۱ تن دیگر زخمی شدند، من فوری نشست‌ها را لغو و مذاکرات صلح را متوقف کردم.»

شماری از فعالان حقوق زن در ولایت‌های مختلف کشور می‌گویند، گفت‌وگوهای صلح میان آمریکا و طالبان خشونت‌ها را در کشور تشدید کرد و لغو آن به نفع مردم افغانستان است.

مرضیه رستمی، فعال حقوق زن می‌گوید:«نه ماه گفت‌وگو میان آمریکا و طالبان، آن هم بدون آتش‌بس قربانی زیادی از مردم افغانستان گرفت و امیدوار هستیم که بعد از لغو این گفت‌وگوها دیگر مردم ما قربانی ندهند.»

او در ادامه می‌گوید، در حال حاضر بیشتر شهرستان‌های ولایت کندز تحت تسلط طالبان قرار دارد و آنان تلاش دارند تا این شهر را سقوط دهند، پس گفت‌وگوهای صلح برای مردم افغانستان نتیجه‌بخش نبوده است.

با این حال شمار دیگری از فعالان حقوق زن می‌گویند، لغو گفت‌وگوهای صلح، معامله‌های پنهان سران سیاسی است و در این میان تنها مردم افغانستان ضرر می‌کنند.

سکینه حسینی، فعال حقوق زن می‌گوید، هرگز گفت‌وگوهای صلح میان آمریکا وطالبان به نفع مردم افغانستان نبوده ونیست و«اکنون لغو شدن این گفت‌وگوها نیز معامله‌های پشت‌پرده‌ است و امیدوار هستیم که با این وضعیت، تنش‌ها در کشور بیشتر نشود.»

از سویی برخی دیگری از فعالان حقوق زن می‌گویند، لغو گفت‌وگوهای صلح هیچ اثری بر تغییر وضعیت زنان و مردان افغانستانی ندارد، چون در این گفت‌وگوها مردم کشور نقش نداشته اند.

نظیفه وکیلی، فعال حقوق زن می‌گوید، گفت‌وگوهای صلح هیچ‌گاه تحت آجندا و قانون خاصی به پیش نرفت و به همین دلیل مردم کشور قربانی‌های زیادی را متحمل شدند. در ولایت‌های مختلف مردم شاهد حملات گروه‌های طالبان بودند و سرآنجام این گفت‌وگوها مشخص نبود.

اما گروه دیگری از فعالان حقوق زن می‌گویند، لغو گفت‌وگوهای صلح سبب می‌شود تا انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود.

نادیه رشاد، فعال حقوق زن می‌گوید، اگر گفت‌وگوهای صلح ادامه پیدا می‌کرد، حملات تروریستی نیز افزایش پیدا می‌کرد، اکنون در شهر فراه نیز امنیت درچند ماه اخیر روبه خرابی رفته است ولغو آن به نفع مردم افغانستان است.

گزارشگر: عارفه مهدوی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail