نجلا زمانی، دادستان منع خشونت در ولایت باغیس، زنی که سال‌های زیادی برای دسترسی زنان به عدالت کوشیده است. برای آشنایی بیشتر خبرگزاری بانوان افغانستان با وی گفت‌وگویی را ترتیب داده است که در ادامه می‌خوانید.

پرسش: معرفی؟

پاسخ: نجلا زمانی هستم، در سال ۱۳۷۳ه.ش متولد شدم. تحصیلات ابتدایی را در مکتب محجوبه هروی در ولایت هرات به پایان رساندم و بعدا با یاری خداوند متعال و تلاش فراوان توانستم به رشته‌ی دلخواه خود یعنی حقوق وعلوم سیاسی به دانشگاه هرات راه پیدا کنم و در سال ۱۳۹۵  از این رشته فارغ شدم، بعدا شامل پروژه‌ی پروموت زنان درحکومت داری شدم و مدت یک سال در پروژه‌ی متدکزه  در بخش زنان در رهبری، بعدا مدت دو سال در ریاست عدلیه بخش آمریت حقوق ایفای وظیفه کردم.

پرسش: از چی زمانی فعالیت خود را به حیث دادستان منع خشونت در بادغیس آغاز کردید؟

پاسخ: از سال ۱۳۹۶ ه.ش در بخش اداری منع خشونت علیه زنان ولایت هرات فعالیت خود را آغاز کردم و سپس در سال ۱۳۹۷ ه.ش به عنوان دادستان مسلکی در ولایت بادغیس مقرر شدم.

پرسش: مشکلات عمده‌ی زنان در ولایت بادغیس چیست؟

پاسخ: عرف وعنعنات ناپسند، ازدواج‌های زیرسن، ازدواج‌های اجباری، فقر اقتصادی، ناامنی ، محروم ماندن دختران از تحصیل، عدم دسترسی زنان به نهادهای عدلی و قضایی، مهریه‌های گزاف و خشونت‌های خانواده‌گی از جمله عمده‌ترین مشکلات زنان در ولایت بادغیس است.

پرسش: تا کنون با چی چالش‌های در زمینه حل این قضایا روبرو شده اید، آیا تهدید شده‌اید؟ 

پاسخ: بلی، بدون تهدید هم نبوده، چون ما همه روزه با متهم‌مان ومجرمان زیادی سروکار داریم و همیشه به جلسات محکمه اشتراک می‌کنیم و از متضرر قضیه دفاع می‌کنیم، طبعا متهم‌مان در تلاش هستند تا  تلافی کنند و به نحوی می‌خواهند اتهام وارده علیه شان را رد کنند و این یک نوع تهدید است.

پرسش: دستاوردهای تان به عنوان دادستان منع خشونت در ولایت بادغیس چه چیزهایی بوده است؟

پاسخ: به همین مدت کم که به عنوان دادستان مقرر شدم قضایای زیادی را تحت بررسی قرار دادم. قضایای همچون قتل، لت کوب، آزار و اذیت، ازدواج‌های اجباری، تجاوز جنسی، ازدواج‌های زیر سن و مجبوز نمودن به خودکشی. متهم‌مان این قضایا همه به جزای اعمال شان رسیدند و این‌ها همه از جمله دستاوردهای من بوده است.

پرسش: در رابطه به دسترسی زنان بادغیس به عدالت بگویید، به‌ویژه در شهرستان‌ها چگونه است؟

پاسخ: دسترسی زنان به عدالت در مرکز ولایت بادغیس تا حدودی خوب است، چون در مرکز این ولایت زنان می‌توانند به نهادهای عدلی و قضایی مراجعه کنند اما متاسفانه به دلیل ناامنی، ۹۰ درصد زنان در شهرستان‌های ولایت بادغیس به عدالت دسترسی ندارند.

پرسش:  بیشتر چه قضایایی در دادستانی منع خشونت به ثبت می‌رسد؟

پاسخ: بیشتر قضایا از قبیل لت وکوب، آزار واذیت، توهین و تحقیر، تجاوز جنسی، مجبور نمودن به خودکشی، ازدواج‌های اجباری و بد دادن به ثبت می‌رسد.

گفتنی آخر؟

پاسخ: به امید روزی که جامعه‌ی عاری از خشونت داشته باشیم و همه‌ی زنان و مردان از حقوق یکدیگر آگاهی کامل داشته وشیرازه‌ی زندگی هیچ هموطن ما به‌هم نخورد.

ترتیب: عارفه مهدوی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail