از آغاز سال روان تاکنون بیش از چهارصد زن در ولایت هرات، جواز رانندگی گرفتند. مسوولان در اداره‌ی ترافیک هرات از افزایش علاقه‌مندی زنان به رانندگی سخن می‌گویند.

مسوولان در اداره‌ی ترافیک هرات می‌گویند، آمار زنانی که از این اداره جواز رانندگی گرفتند نسبت به سال پار افزایش یافته است.

 سید گلاب‌ شاه یوسفی، آمر جواز رانندگی اداره‌ی ترافیک هرات می‌گوید، در سال جاری بیش از هفت‌صد زن در دوره‌های آموزش رانندگی شرکت کردند که از این میان چهارصد تن موفق به اخذ جواز رانندگی شدند.

او در ادامه می‌افزاید، دوره‌های آموزشی نظری رانندگی دوازده روز است و پس از آن شرکت‌کنندگان با سپری کردن آزمون نهایی موفق به به اخذ جواز رانندگی می‌شوند.

در همین حال شماری از زنانی که به تازگی جواز رانندگی گرفتند می‌گویند، به‌خاطر بدست آوردن استقلالیت و ایجاد سهولت برای خانواده‌های‌شان خواستند تا رانندگی را یاد بگیرند.

شهیره یکی از این بانوان می‌گوید: «اینکه یک زن خودش رانندگی کند و رانندگی بلد باشد یک نوع استقلالیت است.»

او در ادامه می‌گوید، اکنون دیگر به کسی وابسته نیست چون خودش می‌تواند رانندگی کند و مشکلات خانواده‌اش را نیز حل کند.

از سویی برخی از زنان شاغل نیز داشتن جواز رانندگی را امری ضروری می‌دانند و می‌گویند، بلد بودن رانندگی برای زنان یک سهولت است.

لیلما یکی از این زنان می گوید: «به دلیل اینکه محل کارم دور بود و ماهانه کرایه زیادی بابت راه می‌پرداختم خواستم رانندگی یاد بگیرم.»

شماری از زنان اما به این باور اند که یکی دیگر از راه‌های رسیدن به برابری‌های جنسیتی رانندگی است.

پرستو دانشجومی‌گوید: «مدام وقتی در جاده‌ها مردان را می‌دیدم که رانندگی می‌کنند با خودم می‌گفتم چرا  زنان نمی‌توانند چرا تعداد رانندگان زن کم است به همین دلیل خواستم اول از خودم آغاز کنم و رانندگی را بیاموزم.»

در سال‌هایی گذشته، رانندگی زنان جای در فرهنگ سنتی حاکم در شهر هرات نداشت، اما در سال‌های پسین افزایش رانندگان زن در هرات نمایانگر تغییر ذهنیت مردم نسبت به حضور زنان در عرصه‌های مختلف اجتماعی است.

گزارشگر: زهره مهمند

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail