ناامنی، مشکلات اجتماعی و محدودیت‌های خانوادگی در ولایت کاپیسا، فرصت فعالیت را از زنان خبرنگار در  این ولایت گرفته است.

به اساس آماری که نهاد‌های های خبرنگاری در ولایت کاپیسا به دست می‌دهند، بیش از دوازده زن خبرنگار در این ولایت وجود  دارد  که از این میان تنها سه تن از آنان در رسانه‌ها فعالیت دارند.

شماری از زنان دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی‌ خبرنگاری می‌گویند، ناامنی را اساسی‌ترین عامل بازدارنده‌ی فعالیت زنان خبرنگار در کاپیسا عنوان می‌کنند.

وژمه صدیقی، خبرنگار می‌گوید، مسوولان در برخی از رسانه‌های این ولایت حضور زنان خبرنگار را تهدیدی برای رسانه‌‌های شان عنوان می‌کنند و مانع فعالیت آنان در رسانه‌ می‌شوند.

او در ادامه می‌گوید: « فقط در هفته‌ دو روز اجازه آمدن به رسانه را داشتم و مدیر مسوول برایم می‌گفت، تو یک زن هستی و وجود تو برای رسانه ما یک تهدید است.» او اضافه می‌کند، این موضوع سبب شده تا دیگر کار خبرنگاری را رها کند.

با این حال شمار دیگر از زنان خبرنگار در این ولایت می‌گویند، عرف‌و عنعنات ناپسند عامل دیگری است که مانع فعالیت زنان خبرنگار در این ولایت شده است.

وحیده معصومی، خبرنگار می‌گوید، در این ولایت زنان خبرنگار ارزشی ندارد، «بارها برای مصاحبه پیش منابع رفتم، به‌خاطر اینکه زن بودم برایم معلومات ندادند و ‌گفتند، زن را چه به خبرنگاری!.»

در همین حال برخی دیگر از زنان خبرنگار در این ولایت می‌گویند، ناامنی سبب شده است که رسانه‌های انگشت شماری در این ولایت فعالیت کنند.

طیبه طاهری، خبرنگار می‌گوید، در کاپیسا تعداد رسانه‌ها کم است؛ به همین دلیل زنان خبرنگار در رسانه‌ها حضور کم‌رنگ دارند.

با این همه مسوولان در نهاد نی (حمایت کننده‌‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان) در این ولایت مشکلات سد راه زنان خبرنگار را تایید می‌کنند و می‌گویند، آنان در تلاش حل این مشکلات هستند.

سارا سیرت، عضو دفتر نی در کاپیسا می‌گوید، متاسفانه ثبت قضایا و شکایات در میان زنان خبرنگار رایج نیست و زنان تاکنون هیچ شکایتی را در این کمیته ثبت نکرده‌اند و ثبت نکردن قضایا سبب پنهان‌ ماندن مشکلات زنان خبرنگار شده است.

کاپیسا از جمله ولایت‌های شمال شرقی افغانستان است، زندگی زنان در این ولایت همانند سایر ولایات افغانستان خالی از مشکل نیست. عرف‌وعنعنات ناپسند، ناامنی، حضور کم‌رنگ‌ زنان در اداره‌های دولتی، عدم آگاهی مردان از حقوق اساسی زنان از اساسی‌ترین چالش‌های زنان در ولایت کاپیسا عنوان می‌شود.

گزارشگر: عارفه مهدوی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail