ناامنی‌های اخیر در کشور و به ویژه در ولایت هرات، سبب شد تا یک هنرمند نمایشگاه اعتراضی را برگزار کند. “نقطۀ کور” نام این نمایشگاه است که اثر‌های به نمایش گذاشته در آن نمایانگر، اعتراض هنرمند نسبت به اوضاع جاری در کشور است.

دوازده اثر در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است این اثرها با سبک سیاه قلم نقاشی شده است که ناهید نصیری، آن را حاصل چهارماه تلاش شبانه روزی‌اش بیان می‌کند.

ناهید نصیری، هدف از برگزاری این نمایشگاه را اعتراض به وضعیت نا مطلوب کنونی و بیان دغدغه‌های مردم به وسیله نقاشی عنوان می‌کند.

خانم نصیری می‌گوید، در نگاه نخست همه‌ی نقاشی‌ها، ترس و وحشت را به بیننده منتقل می‌کند، اما مفهوم نهفته در آن بیان‌گر اوضاع نابسمان جامعه و افراد جامعه است.

شماری از هنرمندان در هرات، به تغییر سبک برگزاری نمایشگاه‌ها تاکید دارند و می‌گویند، پرداختن به موضوعات اجتماعی در هنر نقاشی، سبب برقراری رابطه‌ی مستحکم بین هنرمند و مخاطب می‌شود.

نذیر رهگذر، استاد دانشکده‌ی هنرهای دانشگاه هرات، می‌گوید، امروزه مخاطب در هنر نقاشی دنبال کار زیبا و چشم‌نواز نمی‌گردد بل؛ دنبال اثری است که بتواند واکنشی در ذهن او ایجاد کند و ذهن او را جهت دهد که نمایشگاه “نقطه کور” این سلیقه مخاطب را به خوبی در نظر گرفته است.

 از سویی شماری از بازدیدکنندگان نیز با اعتراض به وضعیت کنونی می‌گویند، از جنگ و خشونت خسته‌ شده‌اند و برگزاری چنین نمایشگاه‌ها می‌تواند اعتراض آنان را به دولت‌مردان برساند.

عبدالله، بازدیدکننده می‌گوید، اثر‌های به نمایش گذاشته در این نمایشگاه، نفرت و انزجار مرد و زن را از جنگ، ناامنی و خشونت نشان می‌هد.

او در ادامه می‌گوید، برگزاری چنین نمایشگاه‌ها می‌تواند یک فکری جمعی را در مبارزه با جنگ و ناامنی در ذهن مخاطبان ایجاد کند.

در کنار این الهه رهگذر، یکی دیگر از بازدیدکنندگان می‌گوید، مخاطب با دیدن هر یک از این نقاشی‌ها به ماهیت بد و نفرت‌انگیز جنگ و خشونت پی می‌برد و او را وادار می‌کند که برای گریز از این وضعیت باید چاره‌ای بسنجد.

“نقطۀ کور” دومین نمایشگاهی است که ناهید نصیری در دو سال پسین در هرات برگزار کرده است.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail