با لباس‌های محلی که ترکیب آن از رنگ‌های پرچم افغانستان است، می‌کوشد تا پدر و مادرش را از چنگ آنچه شیطان این بازی گفته می‌شود نجات دهد؛ گوشه‌ای از بازی “دختر قهرمان افغان” است که اخیراً آن را دختران بازی‌ساز در هرات ساخته‌اند.

دوازده دختر بازی‌ساز، این بار بازیی را تحت نام “دختر قهرمان افغان” ساخته‌اند. آنان هدف از ساخت این بازی را نشان دادن توانایی‌های زنان افغانستانی عنوان می‌کنند.

سعیده سبحان، یکی از خالقان بازی “دختر قهرمان افغان” می‌گوید، با ساخت این بازی خواسته است تا تغییری را به وضعیت همنوعانش بیاورد.

او در ادامه می‌افزاید، این بازی توانایی یک زن افغانستانی رابه نمایش می‌گذارد؛ آنان سعی دارند تا با ساخت بازی‌های چنینی چهره‌ی متفاوت‌تری از زنان افغانستانی به نمایش بگذارند.

این دختران می‌گویند، تلاش می‌کنند تا گام‌های مستحکم و سریع‌تری را برای ساخت بازی‌‌های پیشترفته در آینده بردارند.

لیلا عزیزی، یکی دیگر از خالقان بازی “دختر قهرمان افغان” می‌خواهد، در کناربه نمایش گذاشتن توانایی‌های زنان افغانستانی، به وسیله ساخت بازی‌های مختلف، در حل چالش‌های زنان به آنان کمک کند.

این گروه تاکنون حدود سی بازی ساخته‌اند و نام مجموعه بازی‌های شان  را “بازی برای تغییر” گذاشته‌اند.

نسرین نوایی، عضو دیگر این گروه می‌گوید، بازی “دختر قهرمان افغان” استقبال بی نظیری داشته است آنان سعی دارند که از این پس روی موضوعات چنینی بیشتر تمرکز کنند.

دختران بازی‌ساز دوره‌های آموزشی را در مکتب برنامه‌‌نویسی cod to spire ) CTI)  فرا می‌گیرند،  مسوولان این مکتب  از بی توجهی، عدم تشویق و حمایت دولت از دختران بازی‌ساز گلایه دارند.

حسیب رسا، مسوول مکتب برنامه‌نویسی CTI می‌گوید، این دختران باوجودیکه دستاورد‌های زیادی داشته‌اند اما تاکنون هیچ نوع حمایت و تشویقی از سوی دولت‌مردان نشده‌اند.

او در ادامه می‌گوید، این دختران نیاز به حمایت و تشویق زیاد دارند تا بتوانند دستاورد‌های بیشتری داشته باشند.

این در حالیست که در چند سال پسین، علاقه‌مندی و حضور  دختران در حوزۀ تکنالوژی افزایش یافته است که از آن جمله می‌توان به دستاورد‌ها و فعالیت‌های تیم دختران رباتیک در مسابقات جهانی اشاره کرد.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail