سحر کاردان، دانش‌آموخته‌ی سه رشته‌ی زنان و زایمان، حقوق و علوم سیاسی و مدیریت و رهبری است که پس از ده سال کار در این سه رشته، کار تجارت را آغاز کرده است، وی هدف از این کار را ایجاد زمینه‌های شغلی برای زنان سرپرست خانواده عنوان می‌کند.

معرفی:

سحر کاردان متولد ﺳﺎﻝ ۱۳۷۱ ﺑﺎﺷﻨﺪﯼ ﮐﺎﺑﻞ است، مکتب ﺭﺍ ﺩﺭ ﻟﯿﺴﻪ ﻣﻠکه ثریا ﺩﺭ ﺳﺎﻝ ۱۳۹۰ به پایان رساند و سپس مدت دوسال در یکی از انستیتوت‌های کابل در رشته‌ی زنان و زایمان تحصیل کرد ، پس از آن، تحصیلات خود را در رشته‌ی حقوق و علوم سیاسی آغاز کرد در سال ۱۳۹۶ از این رشته نیز فارغ‌التحصیل شد. او همچنان در سال ۱۳۹۸ از رشته‌ی مدیریت و رهبری فارغ‌التحصیل شد. سحر کاردان فعالیت‌های اقتصادی خود را از سال ۱۳۹۳ آغاز کرد و اندکی پس از آن، به فعالیت‌های اقتصادی روی آورد.

پرسش: فعاالیت‌های اقتصادی تان را چه زمانی و با چقدر سرمایه آغاز کردید؟

پاسخ: من فعالیت‌های اقتصادی خود را از سه سال پیش آغاز کردم و در ابتدا با پنجاه هزار افغانی شروع کردم.

پرسش: فعالیت‌های اقتصادی چقدر در وضعیت زنان تغییر آورده است؟

پاسخ: خوب، در افغانستان مشارکت و فعالیت زنان در همه‌ی عرصه‌ها تقریبا نوپا است، از دیدگاه من، زنان هم‌اکنون در هر بخشی که خواسته باشند فعالیت کنند، مشکلات خاص خودش را دارد، اما تنها راه موجود برای زنان این است که آن‌ها در مقابل این مشکلات ایستادگی و مبارزه کنند تا این‌که برای نسل آینده‌ی خود وضعیت و شرایط مطلوب را به ارمغان بیاورند.

پرسش: تا کنون از طریق تجارت، چه کارهایی توانسته اید برای زنان انجام دهید؟

پاسخ‌: من از طریق کار بازرگانی تا کنون توانستم، ده‌ها زن که سرپرست خانواده اند، را دور خود جمع کنم و برای این زنان کارآفرینی کنم. با کار آفرینی به این زنان توانستم تغییر زیادی در وضعیت زندگی این زنان بیاورم و این برای من رضایت‌بخش است.

پرسش: جدا از بخش بازرگانی، دیگر در کدام عرصه‌ها فعالیت داشته اید؟

پاسخ: به دلیل این که در سه رشته‌ی متفاوت درس خوانده ام، در طول دوران کاری ام، بخش‌های مختلفی را تجربه کرده ام، به گونه‌ی مثال من مدتی را به عنوان کارمند اجتماعی در یکی از مووسسه‌ها کار کردم و مدتی را نیز به عنوان مشاور صحی زنان در یک نهاد ایفای وظیفه کردم، سپس با دیدن وضعیت نامناسب زنان سرپرست خانواده، خواستم تا از طریق شغل بازرگانی، به این قشر کمکی کرده باشم و به همین سبب تیمی از زنان بازرگان ایجاد کردم.

پرسش: با چه چالش‌هایی مواجه شدید؟

پاسخ: در شروع کار، با چالش‌های زیادی مواجه بودم، من تازه به کار تجارت شروع کرده بودم و در زمینه‌ی بازاریابی و چگونگی فروش و معامله مشکلات زیادی داشتیم، پس از تقلا و گذشت زمان و کسب تجربه، این مشکل ما حل شد و کم کم به خودباوری و خودکفایی رسیدیم.

ترتیب: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail