وزارت اقتصاد کشور از ایجاد طرح اشتغال‌زایی برای بیش از پنج میلیون زن خبر می‌دهد؛ مسوولان در وزارت اقتصادی می‌گویند، این طرح سبب ایجاد فرصت‌های شغلی برای زنان خواهد شد.

مسوولان وزارت اقتصاد، هدف از ایجاد این طرح را فراهم کردن زمینه‌ی کار برای زنان و به‌ویژه زنان خانه‌دار عنوان می‌کنند.

عثمان هجران، مشاور وزارت اقتصاد می‌گوید، شماری از زنان به دلایل‌؛ ناامنی، عرف و عنعنات و بی‌سوادی وارد بازار کار شده نمی‌توانند، با ایجاد این طرح زنانی که به تجارت‌های کوچک در خانه می‌پردازند، می‌توانند تجارت شان را گسترش دهند.

او در ادامه می‌گوید، این طرح به گونه‌ی فراگیر در همه ولایت‌های کشور تطبیق خواهد شد.

با این حال مسوولان در اتاق تجارت و صنایع هرات از ایجاد این طرح استقبال می‌کنند و می‌گویند، آنان نیز برنامه‌های زیادی برای تطبیق هرچه بهتر این طرح روی دست دارند.

سوسن بهبودزاده، معاون اتاق تجارت و صنایع زنان هرات می‌گوید، این طرح برای زنان خانه‌داری که مصروف تجارت‌های کوچک هستند، موثر است. اتاق تجارت و صنایع زنان هرات پیشاپیش در زمینه‌ی تطبیق هرچه بهتر این طرح، برنامه‌های آگاهی‌دهی، انگیزه‌دهی و آموزش‌های تخنیکی را برای زنان حوزه‌ی غرب راه‌اندازی خواهد کرد.

معاون اتاق تجارت و صنایع هرات، می‌گوید، با این طرح توانایی‌ها و ظرفیت‌های زنان در ولایت‌های مختلف در نظر گرفته می‌شود و زنان خانه‌دار نظر به توانایی‌های شان فعالیت خواهند کرد. ‌

او در ادامه می‌گوید، زنان با تطبیق این طرح، به عنوان نیروی فعال کار می‌توانند نقش مهمی در اقتصاد خانواده‌های شان داشته باشند.

از سویی شماری از زنانی که مصروف تجارت‌های کوچک در خانه هستند، از ایجاد این طرح ابراز خرسندی کرده و آن را در رشد تجارت‌شان موثر می‌دانند.

مریم رحمانی، می‌گوید، شش سال است که مصروف  ساخت جواهرات در خانه است و تاکنون نتوانسته درامد خوبی داشته باشد، او امیدوار است که این طرح بتواند در قسمت رشد کسب‌وکارش تاثیرگذار باشد.

او در ادامه می‌گوید، هرگز جواهرات دست‌ساز او مورد استقبال آن‌چنانی از سوی مردم قرار نگرفته، چون در خانه کار می‌کند و مرکز مشخصی برای فروش جواهرات وجود ندارد.

شیرین گل محمدی، یکی دیگر از زنانی است که او نیز از سال‌ها به این طرف مصروف تولید، مربا و ترشی‌باب در خانه است می‌گوید، به دلیل نبود حمایت کننده مالی نتوانسته تجارت کوچکش را گسترش دهد.

او در ادامه می‌گوید: «نداشتن سرمایه کافی و فعالیت در خانه سبب کاهش درامدم شده است و امیدوارم که وزارت اقتصاد با ایجاد این طرح به کارم رونق دهد.»

گزارشگر: عارفه مهدوی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail