در پی اعلام وزارت امور زنان، مبنی بر تلاش‌ها برای معرفی و جذب ۲۵ هزار زن در بخش بازرسی محلات رای‌دهی، شماری از زنان از این طرح استقبال کرده و می‌گویند، استخدام بیشتر زنان در محلات رای‌دهی به تامین بیشتر امنیت کمک می‌کند.

فاطمه فراهی، فعال حقوق زن به این باور است که این اقدام، در صورتی که عملی شود، می‌تواند به تامین امنیت کمک کند و همچنان شغل کوتاه‌مدتی را برای زنان ایجاد کند.

او هم‌چنان باور دارد که حکومت باید برای تامین امنیت محلات رای‌دهی، اقدام‌های جدی‌تری را روی دست گیرد.

شماری دیگر از رای‌دهندگان نیز باور دارند که این اقدام برای تامین بیشتر امنیت در روز انتخابات کمک می‌کند.

کریمه، یک تن از زنانی است که قرار است در انتخابات آینده اشتراک کند. او باور دارد که این اقدام وزارت امور زنان سبب می‌شود تا امنیت مراکز رای‌دهی زنانه، بیشتر تامین شود.

او باور دارد که این کار سبب می‌شود تا زنان نیز تشویق شوند تا در انتخابات اشتراک کنند.«چون در دیگر دوره‌ها در برخی مناطق، مردان وظیفه‌ی بازرسی زنان را به عهده داشتند و این برای زنان خوشایند نبود.»

برخی دیگر از این زنان باور دارند که این اقدام به زنان کمک می‌کند تا یک شغل کوتاه‌مدتی را تجربه کرده و فرصت اشتراک در جامعه‌ برای شان مهیا شود.

سهیلا یک تن دیگر از شهروندان هرات است که می‌گوید، با این طرح، زنانی که در این بست‌ها استخدام می‌شوند، کار در بیرون را تجربه می‌کنند.

به باور وی، این کار به زنان کمک می‌کند تا برای سهم گرفتن در اجتماع آماده شوند و از چهاردیواری خانه بیرون آیند.

با این حال اما مسوولان در فرماندهی پولیس هرات می‌گویند، تا کنون مکتوب رسمی از سوی وزارت داخله به این اداره مواصلت نکرده تا مشخص شود که چه تعداد از این زنان، در ولایت هرات استخدام خواهند شد.

این در حالیست که در دوره‌های گذشته‌ی انتخابات در حدود نیم این رقم برای بازرسی رای‌دهندگان در محلات رای‌دهی استخدام شده بودند، دیده شود که افزایش این رقم چقدر به تامین امنیت در روز انتخابات کمک خواهد کرد.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail