شیرین گل محمدی، مسوول انجمن اجتماعی بانوان سعادت او با ایجاد  این انجمن برای زنان در یکی از مناطق هرات، توانسته است در کنار اشتغال‌زایی برای تعدادی از زنان تولید مواد غذایی را نیز آغاز کند. برای معرفی بیشتر با او گپ‌وگفتی داشتم که در ادامه می‌خوانید.

پرسش: فعالیت‌های اقتصادی تان را از چی زمانی شروع کرده‌اید؟

پاسخ: هفت سال پیش پس از سپری کردن دوره‌ی آموزشی شش ماهه، برای اولین بار فعالیت‌های اقتصادی‌ام را شروع کردم، در اوایل دوره‌ی کاری‌ام با همکاری پانزده زن مرکز تولیدی را ایجاد کردیم و به مرور زمان کار ما مورد استقبال مردم قرار گرفت، یک سال از عضویت ما در اتاق تجارت و صنایع می‌گذرد و با شرکت در نمایشگاه‌های مختلف در تلاش معرفی محصولات تولیدی این مرکز هستیم.

پرسش: در انجمن اجتماعی بانوان، چه چیز‌هایی را تولید می‌کنید؟

پاسخ: در این مرکز به تولید، مربا، ترشی‌باب و کامپوت می‌پردازیم. شهرستان زنده‌ جان، زمین‌های زراعتی حاصل‌ خیز خوبی دارد که از محصولات بدست آمده آن مربا و ترشی‌های نابی را تولید می‌کنیم.

در کنار تولید ترشی‌باب زنان در این مرکز به کار‌های گل‌خانه‌ای و جمع‌آوری محصولات زراعتی نیز می‌پردازند.

پرسش: از زندگی شخصی تان برای مان بگویید، فعالیت‌های شما چه تاثیری روی زندگی تان گذاشته است؟

پاسخ: ایجاد مرکز تولید مربا‌جات و ترشی جات، تغییرات زیادی را در زندگی من ایجاد کرده است، اول از همه به عنوان یک زن مستقل در پهلوی شوهرم به مصارف خانه کمک می‌کنم، همچنان فرصتی را برای معرفی محصولات شهرستان زنده جان نیز پیدا کردم.

پرسش:  محصولات تولیدی در کجا به فروش می‌رسانید؟

پاسخ: متاسفانه شهرستان زنده جان از مرکز هرات فاصله زیادی دارد و همین سبب شده تا محصولات تولیدی مرکز ما، همواره بازار فروش خوبی نداشته باشد.

گرچه محصولات مرکز ما از لحاظ کیفیت بهترین است، اما بازار مناسب برای فروش محصولات تولیدی مرکز خود نداریم.

اما با آن‌هم تلاش می‌کنیم تا محصولات خود را حداقل از طریق نمایشگاه‌هایی به فروش برسانیم.

پرسش:  در پایان از نهادهای مسوول چی خواسته‌ای دارید؟

پاسخ: ما زنان با وجود مشکلات، به کار و فعالیت‌های زیادی می‌پردازیم و صرف نیاز به بازار فروش داریم. نمی‌خواهیم محصولات تولیدی ما در این مرکز دست به دست شود.

مصاحبه کننده: عارفه مهدوی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail