«زنان فراه سخت نیازمند توجه و تلاش اند. بیکاری، اعتیاد و فقر در فراه به اوج رسیده و زنان فراه نیاز دارند تا کاری برای آن‌ها صورت گیرد.» این‌ها گوشه‎یی از سخنان مرضیه نورزی مددکار زنان فعال اقتصادی در ولایت فراه است. برای معرفی بیشتر با وی گفت‌وگویی ترتیب دادم که در ادامه می‌خوانید.

معرفی:

مرضیه نورزی، یکی از زنان متشبث در ولایت فراه است. وی در کابل به دنیا آمده است اما ازدواج مسیر زندگی او را تغییر داد، او پس از ازدواج به فراه آمد و به دلیل وضعیت نامناسب اقتصادی زنان در ولایت فراه، برای گسترش فعالیت‌های اقتصادی زنان ولایت فراه کار می‌کند.

پرسش: از چند سال به این سو به فعالیت‌های اقتصادی در ولایت فراه مشغول‌اید؟

پاسخ: زمانی که ازدواج کردم و به ولایت فراه آمدم، وقتی وضعیت نامناسب اقتصادی زنان سرپرست خانواده‌ها را دیدم، فکر کردم، باید برای این زنان کاری صورت گیرد، در آغاز حداقل تشویق شوند تا برای ادامه‌ی فعالیت‌های اقتصادی شان انگیزه داشته باشند. من با این زنان کار می‌کنم، برای شان ایده‌های اقتصادی می‌دهم و هم‌چنان در برخی موارد برای آن‌ها بازاریابی می‌کنم تا بازار فروش آن‌ها بهتر از قبل شود.

پرسش: شرایط و امکانات برای فعالیت‌های اقتصادی زنان در فراه چقدر مهیاست؟

پاسخ: امکانات برای زنانی که در فراه فعالیت‌های اقتصادی دارند، نزدیک به صفر است، هر چند والی ولایت تصمیم دارد که برای بانوان بازرگان مرکز تجارتی را ایجاد کند، اما تاکنون حتی امکانات ابتدایی برای پروسیس محصولات زنان وجود ندارد، نهادهای حامی زنان در این ولایت کم اند و دونرها سرمایه‌گذاری نمی‌کنند.

پرسش: چه برنامه‌های برای آینده‌ی زنان بازرگان در فراه دارید؟

پاسخ: فعلا که از بازاریابی برای زنان شروع کردیم و برای جلب کمک‌های نهادهای حامی زنان تلاش می‌کنیم. سعی داریم تا در آینده‌ی نزدیک برای زنان مرکز تجارتی یا اتحادیه‌یی را ایجاد کنیم تا زنانی را که در بخش‌های اقتصادی فعالیت دارند دور هم جمع کنیم. هم‌چنان تصمیم داریم، یک سردخانه، فارم گاوداری و یک کارگاه تولیدی به کمک نهادهای همکار، ویژه‌ی زنان ایجاد کنیم، چون زنان فراه سخت نیازمند توجه و تلاش اند. بیکاری، اعتیاد و فقر در فراه به اوج خود رسیده است و زنان فراه نیاز دارند تا کاری برای آن‌ها صورت بگیرد.

پرسش: فراه یکی از ولایت‌های ناامن کشور است، چالش‌های امنیتی چه مشکلاتی را برای زنان بازرگان و فعال اقتصادی در این ولایت به وجود آورده است؟

پاسخ: مشکلات امنیتی از چالش‌های عمده‌ی فعالان اقتصادی در ولایت فراه است، چالش‌های امنیتی سبب شده تا سرمایه‌گذاری‌ها در این ولایت کم شود و زنان فعال اقتصادی نیز از این وضعیت متضرر می‌شوند.

مصاحبه کننده: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail