هم‌زمان با آغاز کارزارهای انتخاباتی در افغانستان، شماری از زنان از نامزدان انتخاباتی می‌خواهند تا برای افزایش مشارکت زنان در بخش‌های سیاسی و اجتماعی برنامه‌های مشخصی را روی دست گیرند.

شماری از این زنان از نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری می‌خواهند، تا برای افزایش حضور زنان در سطوح رهبریِ حکومت و بخش‌های مختلف برنامه‌های مشخصی داشته باشند.

فرشته استوار، خبرنگار ورزشی در هرات می‌گوید: «نامزدان این دور انتخابات ریاست‌جمهوری باید، روی افزایش حضور زنان در اجتماع تمرکز کنند تا شاهد حضور گسترده‌ی زنان در اداره‌های دولتی و بخش‌های دیگر باشیم.»

وی می‌افزاید، تا کنون کارهای زیادی در بخش زنان صورت گرفته، اما هیچ یک از این فعالیت‌ها بنیادی نبوده است.

او روی ایجاد زمینه‌های شغلی و تحصیلی برای زنان تاکید می‌کند.

سوسن یک تن از دانش‌آموختگان ادبیات انگلیسی است، وی می‌گوید، رییس‌جمهور آینده‌ی افغانستان باید برای ایجاد شرایط کار برای زنان تلاش کند.

وی باور دارد که در حکومت‌های قبل در قسمت افزایش حضور زنان در اجتماع تلاش‌های زیادی شده است اما این تلاش‌ها به هیچ‌عنوان بسنده نبود.

او می‌افزاید، جوانان و به ویژه زنان نیاز مبرم به ایجاد زمینه‌های شغلی دارند که این وعده را تیم حکومت وحدت ملی نیز داده بود، اما عملی نشد.

‌فرشته حیدری آمر مبارزه با تخلفات اطفال در ولایت بادغیس، از تیم‌های انتخاباتی می‌خواهد تا در وعده‌هایی که برای زنان می‌دهند، صادق باشند.

وی می‌افزاید، تا کنون از هیچ تیم انتخاباتیِ برنامه‌ی مشخصی را در قسمت گسترش نقش زنان در سیاست و جامعه نشنیده است و از تیم‌های انتخاباتی می‌خواهد، روی این مسئله به دقت کار کنند.

وی می‌افزاید، تیم‌های انتخاباتی باید در رابطه با صلح، امنیت و زنان برنامه‌های جدی را روی دست گیرند.

این درحالیست که تا دو ماه دیگر انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار خواهد شد. دیده شود که حکومت جدید برای افزایش مشارکت زنان در اجتماع چه برنامه‌هایی خواهد داشت.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail