صنایع دستی زنان حوزه‌ی غرب امروز (۳، اسد) در قالب نمایشگاهی در ولایت هرات به نمایش گذاشته شد؛ این نمایشگاه به پیشواز از ۲۸ اسد (صدمین سال‌روز استقلال افغانستان) برگزار شده است.

زنان از ولایت‌های فراه، نیمروز، غور، بادغیس و هرات محصولات شان را در این نمایشگاه به نمایش گذاشته‌اند.

در این نمایشگاه محصولاتی چون، لباس‌های محلی، قالین‌، زیورآلات، زعفران، ترشی‌جات، شیرینی، میوه‌های خشک و تازه در ۳۰ غرفه به نمایش گذاشته شده است.

این نمایشگاه از سوی وزارت امور زنان به منظور بازاریابی برای محصولات زنان و برقراری ارتباط میان زنان بازرگان حوزه‌ی غرب برگزار شده است.

سپوژمی وردک، معین پالیسی و مسلکی وزارت امور زنان می‌گوید، این نمایشگاه به منظور بازاریابی برای محصولات زنان بازرگان برگزار شده است و در کنار این برای زنان معلول و بیجاشده نیز فرصت داده شده است تا محصولات شان را به نمایش بگذارند.

با این حال شماری از فعالان حقوق زن برگزاری چنین نمایشگاه‌ها را برای بازاریابی محصولات تولیدی زنان بازرگان موثر عنوان می‌کنند.

فاطمه جعفری، فعال حقوق زن می‌گوید، این نمایشگاه دغدغه‌ی زنان تجارت پیشه‌ را در قسمت نبود بازار فروش حل می‌کند و سبب رشد تجارت شان می‌شود.

از سویی شماری از غرفه‌داران بر تداوم برگزاری چنین نمایشگاه‌ها تاکید دارند.

نازگل رحیمی، یکی ازغرفه‌داران که ازبی‌جاشدگان ولایت بادغیس است او همواره در چنین نمایشگاه‌هایی شرکت می‌کند و از فروش محصولات‌اش راضی است.

در همین حال شماری از زنان معلول غرفه‌دار نیز برگزاری چنین نمایشگاه‌ها را در زمینه‌ی بازاریابی محصولات شان تاثیرگذار می‌دانند.

سمیه نبی‌زاده می‌گوید، در این نمایشگاه انواع  ترشی‌ ومرباجاتی که از سوی افراد معلول آماده شده را به نمایش گذاشته است و می‌خواهد از این طریق برای محصولات تولیدی‌شان بازاریابی کند.

با این حال بازدیدکننده‌گان برگزاری این برنامه‌ها را در راستای تبادل فرهنگی ولایت‌های حوزه‌ی غرب موثر می‌دانند.

کبرا یوسفی بازدیدکننده، می‌گوید، برگزاری چنین نمایشگاه‌ها برای رشد و معرفی تولیدات داخلی تاثیرات خوبی دارد.

او در ادامه می‌گوید: «وقتی لباس‌های افغانی را دیدم تصمیم گرفتم از این به بعد از تولیدات داخلی کشور خود استفاده کنم.»

نمایشگاه صنایع دستی زنان حوزه‌ی غرب به مدت سه روز به روی بازدیدکنندگان باز است.

گزارشگر: عارفه مهدوی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail