شماری از زنان در ولایت نیمروز از نبود شفاخانه نسایی ولادی در این ولایت شکایت دارند. آنان می‌گویند در شفاخانه ولایتی زرنج تنها چهار اتاق به بخش زنان اختصاص داده شده است که از امکانات ابتدایی برخوردار است.

به گفته فعالان حقوق زن؛ نبود مکان مناسب، قابله‌های مسلکی، تجهیزات و امکانات معیاری و کمبود دارو در بخش زایمان سبب شده تا زنان با مشکلات زیادی دست‌وپنجه نرم کنند.

نظیفه وکیلی، یکی از فعالان حقوق زن با ابراز نگرانی از وضعیت زنان در این ولایت می‌گوید، در نیمروز شفاخانه نسایی ولادی وجود ندارد شفاخانه ولایتی زرنج نیز با داشتن صد بستر برای تمام نفوس این ولایت کافی نیست.

او در ادامه می‌گوید، دادخواهی‌های زیادی برای حل این مشکل راه‌اندازی شده است اما تا هنوز به این مشکل رسیدگی نشده است.

در همین حال شمار دیگری از این فعالان می‌گویند، اگر بی‌توجهی‌ها هم‌چنان ادامه یابد آمار مرگ و میر مادران افزایش خواهد یافت.

ضیاگل حسن‌زاده، فعال حقوق زن و عضو پیشین شفاخانه ولایتی زرنج می‌گوید، در نیمروز شفاخانه‌های خصوصی زیادی وجود دارد اما مردم به دلیل فقر اقتصادی نمی‌توانند به آن جا مراجعه کنند.

او در ادامه می‌گوید، یک مرکز درمانی ۱۰۰ بستری در نیمروز نمی‌تواند خدمات معیاری را برای متقاضیان شش ولسوالی این ولایت ارایه کند و باید شفاخانه نسایی ولادی جداگانه‌ای برای زنان ایجاد شود.

با این حال برخی دیگر از فعالان حقوق زن می‌گویند، در کنار مختلط بودن زایشگاه با بخش‌های دیگر شفاخانه، نبود قابله‌های مسلکی و رعایت نکردن بهداشت سبب مرگ ومیر مادران در این شفاخانه می‌شود.

پروین اندر یکی از این فعالان چشم دید خود را در رابطه به مرگ و میر مادران در این ولایت بیان می‌کند‌:«من خودم به چشم خود دیدم که یک زن داخل یک سه چرخ ولادت کرده و به دلیل خونریزی زیاد و وضعیت اش خراب شد و نزدیک بود از بین برود.»

او در ادامه می‌گوید، ولایت نیمروز پزشک متخصص در بخش زنان ندارد و قابله‌های غیرمسلکی نمی‌تواند به مشکلات زنان به خوبی رسیدگی کند.

با این حال مسوولان در اداره‌ی امور زنان ولایت نیمروز مهر تایید بر این مشکلات گذاشته و می‌گویند، نبود شفاخانه نسایی ولادی سبب بی‌نظمی‌های زیادی در شفاخانه ولایتی این ولایت شده است.

شیما محمدی، رییس اداره‌ی امور زنان نیمروز می‌گوید، ولایت نیمروز تنها یک شفاخانه دولتی دارد که همه‌ی بیماران، خصوصا زنان در بخش زایشگاه با مشکلات زیادی مواجه هستند. همچنان نبود بخش نظامی در این شفاخانه سبب شده تا بی‌نظمی زیادی در بخش خدمات رسانی به بیماران ایجاد شود.

او در ادامه می‌گوید، در ولسوالی‌های این ولایت قابله‌های غیرمسلکی وجود دارد که به همین دلیل زنان از سراسر این ولایت به این شفاخانه مراجعه  می‌کنند و این شفاخانه نمی‌تواند برای آنان خدمات معیاری را ارایه کند.

وی می‌افزاید، اداره‌ی امور زنان نیمروز همواره اقدامات جدی را برای حل این مشکل انجام داده است، اما با این همه هنوز این مشکلات پابرجا است.

در همین حال مسوولان در ریاست صحت عامه نیمروز، همه این مشکلات را در شفاخانه ولایتی زرنج تایید می‌کنند.

خسرو یوسفزی، رییس صحت عامه نیمروز می‌گوید: «شفاخانه ولایتی زرنج از امکانات و تجهیزات کمی برخوردار است و مکان جداگانه‌ای برای زایشگاه وجود ندارد.»

او در ادامه می‌گوید، مادران زیادی در وقت ولادت به دلیل عدم رسیدگی و نبود امکانات و تجهیزات، جان شان را ازدست می‌دهند.

گزارشگر: عارفه مهدوی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail