به گفته‌ی مسوولان اداره‌ی امور زنان نیمروز، آمار خشونت‌ها علیه زنان در سه ماه نخست سال جاری نسبت به سه ماه اول سال پار، کاهش یافته است.

مسوولان در اداره‌ی امور زنان نیمروز می‌گویند، آمار خشونت در سه ماه نخست سال ۱۳۹۷، ۳۱ مورد بود که این آمار در سه ماه نخست سال جاری به ۲۴ مورد کاهش یافته است.

شیما محمدی، رییس اداره‌ی امور زنان می‌گوید، عمده‌ترین دلایل خشونت علیه زنان اعتیاد، فرار از منزل، فقر اقتصادی، ندادن نفقه، لت‌وکوب، خشونت خانواده‌گی، عدم آگاهی مردم از حقوق زنان، ازدواج‌های زیرسن، ازدواج‌های اجباری و بی‌کاری است.

او در ادامه می‌افزاید، اداره‌ی امور زنان نیمروز، همواره  با همکاری نهاد ندای زن، برنامه‌های آگاهی‌دهی را برای زنان این ولایت راه‌اندازی کرده است.

کاهش آمار خشونت علیه زنان در ولایت نیمروز در حالی بیان می‌شود که فعالان مدنی این ولایت کاهش آمار خشونت را رد می‌کنند.

ضیاگل حسن زاده، فعال مدنی می‌گوید: «آمار خشونت علیه زنان روبه افزایش است و دلیل افزایش خشونت‌ها بی توجهی اداره‌ی امور زنان به مشکلات زنان و عدم رسیدگی جدی به شکایت‌های آنان است.»

او در ادامه می‌گوید، آمار منتشر شده از سوی اداره‌ی امور زنان با شک‌وتردیدهای زیادی همراه است و آمار خشونت در این ولایت روبه افزایش است؛ چون خشونت‌ها همواره از سوی جرگه‌های قومی حل‌ می‌شود.

در همین حال شمار دیگری از فعالان مدنی به  این باوراند که عدم دسترسی زنان به نهادهای عدلی و قضایی سبب شده تا آمار خشونت به گونه پنهان افزایش پیدا کند.

نصیبه غمی، فعال مدنی می‌گوید، زنان در این ولایت از حقوق واقعی شان برخوردار نیستند و به دلیل عدم رسیدگی به شکایت‌های شان از سوی نهادهای مسوول، در بیشتر موارد برای حل مشکلات زنان دادگاه صحرایی برگزار می‌شود.

او در ادامه می‌گوید، زنان در شهرستان‌ها و  روستا‌ها به نهادهای عدلی و قضایی دسترسی ندارند و مسوولان در اداره‌ی امور زنان باید خشونت‌های پنهان را جستجو کرده و به آنان رسیدگی کنند.

با این حال شماری از فعالان حقوق زن در ولایت نیمروز می‌گویند، اداره‌ی امور زنان باید خشونت‌ها علیه زنان را به گونه‌ی جدی بررسی کنند.

پروین اندر، فعال حقوق زن می‌گوید: «زنان در نیمروز با خشونت‌هایی چون؛ لت‌وکوب، خوسوزی، خودکشی، فروش دختران وعدم پرداخت نفقه دچار هستند، که سهل‌انگاری اداره‌ی امور زنان نیمروز سبب پنهان ماندن این خشونت‌ها شده است.»

او در ادامه می‌گوید، خشونت‌ها علیه زنان در ولایت نیمروز روبه افزایش است و باید نهادهای حامی حقوق زن در این ولایت جهت کاهش خشونت‌ها اقداماتی جدی را روی دست گیرند.

گزارشگر: عارفه مهدوی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail