به گفته‌ی مسوولان اداره‌ی امور زنان ولایت بادغیس، آمار خشونت‌ها علیه زنان در سه ماه نخست سال جاری نسبت به سه ماه نخست سال پار افزایش یافته است.

راحله نادری، رییس اداره‌ی امور زنان بادغیس می‌گوید، آمار خشونت‌ها در سه ماه نخست سال پار، ۴۲ مورد بود، که این آمار در سه ماه نخست سال جاری به ۶۵ مورد افزایش یافته است.

او در ادامه می‌گوید، عمده‌ترین دلایل خشونت علیه زنان در ولایت بادغیس، ناامنی، فقر اقتصادی، بیکاری، عرف‌و عنعنات ناپسند، ازدواج‌های اجباری، ازدواج‌های زیرسن و فرهنگ مردسالاری است.

وی می‌افزاید، در سه ماه نخست سال جاری در میان ۶۵ قضیه ثبت شده، شش قضیه حاد خشونت وجود دارد.

افزایش آمار خشونت در ولایت بادغیس، نگرانی فعالان حقوق زن را برانگیخته است آنان می‌گویند، نهاد‌های مسوول باید به این موضوع به گونه‌ی جدی رسیدگی کنند.

فرشته حیدری، فعال حقوق زن در بادغیس می‌گوید، ندادن نفقه، اعتیاد، فرار از منزل، ممانعت از حق تحصیل، خشونت‌های خانواده‌گی و لت‌وکوب از جمله دلایل خشونت علیه زنان در بادغیس است.

او در ادامه می‌گوید، ناامنی در بادغیس سبب شده تا زنان نتوانند به نهادهای عدلی و قضایی شکایت کنند.

در همین حال شمار دیگری از فعالان حقوق زن نیز نگرانی شان را از افزایش آمار خشونت بیان می‌کنند و عدم دسترسی زنان به نهادهای عدلی و قضایی را دلیل افزایش خشونت عنوان می‌کنند.

مونسه قادری، منشی شورای ولایتی بادغیس می‌گوید، بادغیس، شش شهرستان دارد که بیشتر آن ناامن است و به همین دلیل زنانی که دور از مرکز شهر هستند به نهادهای عدلی و قضایی دسترسی ندارند.

او در ادامه می‌گوید، عمده‌ترین دلایل خشونت علیه زنان در این ولایت ناامنی، فقر اقتصادی، مهاجرت، خشکسالی و فرار از منزل است.

از سویی برخی دیگر از فعالان حقوق زن نیز ناامنی را عامل افزایش خشونت می‌دانند و می‌گویند، نهادهای مسوول باید در قسمت تامین امنیت اقدامات جدی را روی دست بگیرند.

نجلا زمانی، فعال حقوق زن می‌گوید، خشونت‌های فامیلی، بدل دادن، عدم آگاهی از حقوق زنان، بیسوادی و ناامنی در بیشتر شهرستان‌های این ولایت سبب شده تا آمار خشونت در برابر زنان افزایش یابد.

گزارشگر: عارفه مهدوی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail