به گفته‌ی مسوولان اداره‌ی امور زنان ولایت غور، آمار خشونت‌ها علیه زنان در سه ماه نخست سال جاری نسبت به سه ماه نخست سال پار افزایش یافته است.

حلیمه پرستش، رییس ادارۀ امور زنان غور می‌گوید، آمار خشونت‌ها در سه ماه نخست سال پار، ۳۱ مورد بود که این آمار در سه ماه نخست سال جاری به ۳۹ مورد افزایش یافته است.

او در ادامه می‌گوید، عمده‌ترین دلایل خشونت علیه زنان در ولایت غور، ازدواج‌های اجباری، ازدواج‌های زیرسن، ندادن نفقه، لت‌وکوب، بدل دادن، اعتیاد، فقر و ممانعت از تحصیل عنوان می‌شود.

 افزایش آمار خشونت را در ولایت غور، نگرانی فعالان حقوق زن را برانگیخته است آنان می‌گویند، نهاد‌های مسوول باید این موضوع را جدی بگیرند.

گل‌پیدا منش، فعال حقوق زن دلیل افزایش خشونت‌ها را عدم دست‌رسی زنان به نهاد‌های عدلی و قضایی عنوان می‌کند.

او در ادامه می‌گوید، بیشتر زنان در ولایت غور به دلیل عدم دست‌رسی به نهادهای عدلی و قضایی تحت خشونت‌های پنهان قرار دارند.

 در همین حال فاطمه شاداب، مسوول ندای زن ولایت غور می‌گوید: «۹۰ درصد از دلایل آمار خشونت در این ولایت، ازدواج‌های زیر سن، ازدواج‌های اجباری و بدل دادن دختران است.»

او در ادامه می‌گوید، برای کاهش خشونت علیه زنان باید نهادهای مختلف برنامه‌های آگاهی دهی را در رابطه به حقوق زنان، حقوق اطفال و ازدواج‌های زیرسن راه‌اندازی کنند تا آمار خشونت کاهش پیدا کند.

از سویی شماری از فعالان مدنی ولایت غور می‌گویند، همواره آمار دقیق خشونت‌ها علیه زنان در این ولایت به دلیل مشخص نبودن منبع آمار دقیق و نوعیت خشونت‌ها مشخص نیست.

حسن حکیمی، فعال مدنی می‌گوید، بیشتر زنان در غور تحت خشونت‌های پنهان خانواده‌گی قرار دارند و به دلیل ترس نمی‌توانند شکایت شان را در نهادهای عدلی و قضایی درج کنند.

 ولایت غور، در حوزۀ غرب کشور همواره میزان بالای خشونت علیه زنان را داشته است.

گزارشگر: عارفه مهدوی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail