فعالیت‌های اقتصادی زنان در جامعه‌ی سنتی هرات از چند جهت موثر ارزیابی می‌شود، استقلالیت مالی و بهبود چرخه‌ی اقتصادی جامعه از اثرات فعالیت‌های اقتصادی زنان برشمرده می‌شود، از همین سبب، از چندین سال به این سو، زنان افتان و خیزان و با وجود چالش‌های فراوان سد راه شان، به فعالیت‌های اقتصادی روی آورده اند.

بر اساس آماری که بخش مطبوعات اداره‌ی شهرداری هرات به دست می‌دهد، هم‌اکنون پنج رستورانت زنانه در هرات وجود دارد.

عبدالرسول عظیمی، سخن‌گوی اداره‌ی شهرداری هرات، با ابراز این مطلب می‌گوید، این تعداد از رستورانت‌ها، به طور مشخص جواز آن‌ها از سوی زنان گرفته شده و ممکن رستورانت‌های زنانه‌ی هم وجود داشته باشد که جواز آن از سوی مردان گرفته شده باشد.

وی می‌افزاید، این رستورانت‌ها در نواحی ۱۵ گانه‌ی هرات وجود دارد.

مسوولان در اتاق تجارت و صنایع زنان، وجود این رستورانت‌ها را برای افزایش فعالیت‌های اقتصادی زنان موثر ارزیابی می‌کند.

مریم جامی، رییس اتاق تجارت و صنعت زنان در حوزه‌ی غرب می‌گوید، ایجاد این رستورانت‌ها از یک‌سو سهولتی برای مشتریان مهیا می‌کند و از سوی دیگر سبب تغییر اذهان عمومی در رابطه با کار زنان در بیرون از خانه می‌شود.

خانم جامی اما می‌افزاید، این زنان مشکلاتی را دارند که نیاز است تا حکومت محلی و مرکزی به آن توجه کند.

به گفته‌ی خانم جامی یکی از این مشکلات، پرداخت کرایه‌های سنگین برای مکان‌های این رستورانت‌هاست، به باور وی، بهتر است اداره‌ی شهرداری در قسمت مکان‌های مناسب برای این زنان با کرایه‌های کمتر اقدام کند.

در همین حال شماری از مالکان این رستورانت‌ها از استقبال ویژه‌ی زنان از این رستورانت‌ها سخن می‌گویند.

زینب رحیمی، مالک یکی از رستوانت‌ها در هرات می‌گوید، مکان‌های زنانه معمولا از سوی زنان استقبال بیشتری می‌شود، چون بسیاری از زنان رفتن به محیط‌های مختلط را دوست ندارند.

خانم رحیمی می‌افزاید، هدف او از ایجاد این رستورانت، ایجاد فضایی بود که زنان بتوانند در آن با خیال راحت در آن مکان رفت و آمد داشته باشند.

او باور دارد که فعالیت‌های اقتصادی زنان تاثیر مثبتی بر کاهش میزان خشونت‌ها در برابر زنان دارد.

با این حال، آگاهان امور اقتصادی نیز فعالیت‌های اقتصادی زنان را در چرخه‌ی اقتصاد کشور موثر عنوان می‌کنند.

یعقوب مشعوف، آگاه امور اقتصادی می‌گوید، فعالیت‌های اقتصادی زنان از دو جهت برای زنان  و جامعه موثر است، اول این که دیدگاه‌های سنتی در مورد کار زنان تصحیح می‌شود و دوم این که زنان به استقلالیت مالی می‌رسند

او می افزاید چون در جوامع عقب‌مانده، معمولا زنان از اشتراک در محیط‌های مختلط جلوگیری می‌کنند و ایجاد فضای زنانه، می‌تواند در چرخه‌ی اقتصاد خانواده و حتی جامعه موثر باشد.

گزارشگر: سیمین

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail