“ورزش برای من معجزه کرده است، در شرایط تقریبا ناگوار افغانستان که چالش‌های زیادی فراراه زنان در هر بخشی وجود دارد، آنان می‌توانند با روی آوردن به ورزش، از این چالش‌ها بکاهند. این‌ها گفته‌های نسترن حسن‌زاده، مربی ورزش زومبا، ایروبیک و زیبایی اندام است. برای معرفی بیشتر، با او گفت‌وگویی ترتیب دادم که در ادامه می‌خوانید.

پرسش: ورزش را از چه زمانی آغاز کردید؟

پاسخ:  ۲۸ سال پیش زمانی که فقط ۱۲ سال‌ام بود برای اولین بار، در بخش ورزش شروع به فعالیت کردم، آن‌زمان در ایران مهاجر بودم و پس از بازگشت به افغانستان نیز این روش را ادامه دادم و تاکنون که ۴۹ سال‌ام است از برکت ورزش از دختران ۱۸ ساله هم وضعیت روحی و جسمی ام بهتر است.

پرسش: بیشتر کسانی در بخش ورزش فعالیت می‌کنند، از روی علاقه به ورزش روی آورده اند، نه تخصص؛ برای شما چگونه بود آیا در این زمینه دانش هم کسب کرده اید؟

پاسخ: من به دلیل علاقه‌یی که به ورزش داشتم و نمی‌خواستم این کار را به صورت غیر حرفه‌یی پیش ببرم، وارد دانشگاه شدم و بخش تربیت بدنی را برای بهبود کارم خواندم و این که در این بخش دانش داشتم، یکی از رازهای موفقیت من بود.

پرسش: چطور شد که به ورزش روی آوردید؟

پاسخ: ورزش از دیدگاه من یک معجزه است، به همین دلیل از ۱۲ سالگی به ورزش روی آوردم، از نظر من ورزش یکی از بهترین روش‌هایی است که می‌تواند برای زنان از لحاظ روحی و جسمی تاثیرات مثبتی داشته باشد.

پرسش: ورزش چه تغییراتی در زندگی شما آورده است؟

پاسخ: از دیدگاه من، یک زن ورزش‌کار می‌تواند یک همسر خوب، مادر خوب و یک شخصیت موفق در زندگی خود ‌شود، به این دلیل که زنی که ورزش می‌کند، به زودی ناراحت نمی‌شود، و بر اعصاب خود مسلط است. یک زن ورزش‌کار سالم می‌ماند و یک خانواده‌ی سالم تشکیل می‌دهد.

پرسش: ورزش و کار در بیرون از خانه، چه تغییراتی در زندگی مالی شما آورده است؟

پاسخ: ورزش بر علاوه‌ی تغییراتی خوبی که از لحاظ روحی- روانی و جسمی در من آورده است، از لحاظ مالی نیز در زندگی من تغییرات زیادی آورده است و من از لحاظ مالی مستقل شده ام.

پرسش: شما به عنوان زنی تقریبا بیشتر عمر تان را در کار به بیرون گذرانده این و همزمان پنج فرزند هم بزرگ کرده اید، رمز موفقیت تان برای ادامه‌ی زندگی هم به عنوان زنی شاغل و هم به عنوان زن خانه چیست؟

پاسخ: خوب مشکلات همیشه و در همه‌ی بخش‌ها وجود دارد، اما در این میان کسی موفق است که بتواند چالش‌ها را با صبر و حوصله حل کند. در محیط کاری من هم چالش‌ها هست، مثلا گاهی اوقات زمانی که با زنان صحبت می‌کنم و آن‌ها از مشکلات شان برای من می‌گویند، من سعی می‌کنم این مشکلات روی من تاثیر نگذارد و این چالش‌ها را در زندگی شخصی خودم راه ندهم. از نظر من رمز موفقیت هر زنی همین است که مشکلات را تفکیک کند. به ویژه این که مشکلات زندگی شخصی خود را به محل کار و مشکلات محل کار خود را در زندگی شخصی خود راه ندهد.

پرسش: از دیدگاه شما که تجربه‌ی چندین ساله در بخش ورزش دارید، ورزش چقدر برای زنان مهم است؟

پاسخ: من از زمانی ورزش می‌کنم یادم نمی‌آید از دارو استفاده کرده باشم، من ورزش را جایگزین دارو و داکتر کردم و برای دیگر زنان هم توصیه می‌کنم ورزش کنند.

مصاحبه کننده: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail