فعالیت هشت تیم دخترانه‌ی فوتبال و یک تیم منتخب فوتبال دختران در ولایت هرات، نماینگر انگیزه و حضور پررنگ بانوان در جامعه‌ی ورزشی هرات است.

مسوولان در اداره‌ی تربیت بدنی هرات می‌گویند، با وجود مشکلاتی چون نبود میدان‌های ورزشی، نبود حمایت‌کننده مالی، بی توجهی مسوولان و محدودیت های جامعه، افزایش علاقمندی بانوان هرات  به فوتبال، نشان‌گر پیشرفت زنان در عرصه‌ی ورزش است.

عابده نافع، رییس کمیته‌ی فوتبال بانوان هرات می‌گوید، از سال ۱۳۹۳ه.ش هشت تیم در بخش فوتبال بانوان ایجاد و تاکنون فعالیت آن ادامه دارد.

رییس کمیته‌ی فوتبال بانوان در ادامه می‌افزاید، در این تیم‌ها هجده تا بیست‌وچهار  دختر عضویت دارند.

در همین حال برخی از دختران فوتبال‌باز هرات به این باور‌اند؛ مشکلات نمی‌تواند مانعی بر سر راه پیشرفت‌شان شود.

او در ادامه می‌افزاید: «هیچ چالشی نمی‌تواند مانع حضور من در مستطیل سبز شود.»

سوسن عثمانی، کاپیتان تیم منتخب فوتبال بانوان هرات می‌گوید، پنج سال است فوتبال می‌کند با وجودی که خانواده‌اش همیشه مشوق او بودند؛ اما همواره سنگ‌اندازی‌های از سوی  برخی از افراد در جامعه وجود داشته است.

در کنار این زینب کریمی، عضو دیگر تیم منتخب فوتبال بانوان هرات می‌گوید، از بازی او به عنوان بازیکن تیم منتخب  فوتبال بیش از چهار سال می‌گذرد؛ اما تاکنون به هیچ بازی جهانی دعوت نشده، فقط یک سفر داخلی داشته است.

با این همه مشکلات و محدودیت ها، ولی امروزه دید مردم نسبت به ورزش بانوان به مراتب بهتر شده است.

حمید حسینی، شهروند هرات می گوید، از آنجایی‌که  حضور بانوان در هر بخشی الزامی است، در ورزش نیز حضور زنان نباید نادیده گرفته شود.

او در ادامه می‌گوید، انگیزه بالای بانوان در بخش ورزش فوتبال، می‌تواند در آینده، افتخار‌های زیادی را در جامعه‌ی ورزشی هرات داشته باشد.

با این حال نجیب الله رحمانی، می گوید، اگر به دختران فرصت‌ داده شود، می‌توان شاهد تغییر جامعه ورزشی بود.

این در حالیست که اکنون در ولایت هرات بیش از دو هزار زن در بخش‌های مختلف ورزشی فعالیت دارند.

گزارشگر: فرشته رحیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail