همایشی تحت عنوان “حمایت از حقوق زنان در پروسه‌ی صلح افغانستان” امروز (پنجشنبه، ۶ سرطان) از سوی موسسه وحدت زنان افغان برگزار شد.

مسوولان برگزار کننده هدف از برگزاری این برنامه دادخواهی برای سهم زنان در پروسه‌ی صلح عنوان می‌کنند.

ماریا بشیر، برگزار کننده این همایش می‌گوید: «خواستیم با برگزاری این برنامه، نگرانی‌های را که زنان برای تطبیق پروسه صلح دارند در مورد آن بحث کنیم و صدای زنان را به گوش مسوولان برسانیم.»

او در ادامه می‌گوید، با برگزاری چنین برنامه‌ها می‌خواهند اتحاد و منسجم بودن زنان را نشان دهند، چرا که همه‌ی زنان خواستار حفظ دستاوردهای چندین ساله شان هستند و باید صدای آنان شنیده شود.

در همین حال شماری از فعالان حقوق زن می‌گویند، برگزاری چنین برنامه‌ها می‌تواند برای رساندن صدای زنان به گوش مسوولان موثر باشد.

سوسن بهبودزاه، فعال حقوق زن می‌گوید: «خواسته‌ای که زنان دارند باید در قالب چنین برنامه‌ها یاد شود و با بلند کردن صدای شان می‌توانند به خواسته‌هایی که حق شان است برسند.»

او در ادامه می‌گوید، نقش زنان تاکنون در پروسه صلح چندان پررنگ نبوده و اگر این روند ادامه پیدا کند زنان به عقب برخواهند گشت.

در کنا این طاهره پوپل، فعال مدنی می‌گویند: «پروسه صلح پروسه جامع و ملی است، باید زنان جایگاهی در آن داشته باشند و ما نمی‌خواهیم خاموش باشیم در رابطه به تصمیم‌هایی که در مورد ما گرفته می‌شود.»

از سویی از اشتراک کننده‌‌گان در این برنامه می‌گویند، ترس زنان همواره از در نظر نگرفتن خواسته‌های شان در پروسه‌ی صلح است و زنان با شرکت درچنین برنامه‌هایی خواستار انعکاس دادن خواسته‌های شان هستند.

مرجان وفا، اشتراک کننده می‌گوید، زنان نیمی ازپیکرجامعه هستند و درنظر گرفتن خواسته‌های آنان ضروری است چرا که درغیر این صورت سبب از بین رفتن دستاوردهای علمی، فرهنگی، ورزشی وسیاسی‌شان خواهند شد.

در همین حال شماردیگری از شرکت کننده‌گان به این باوراند؛ برگزاری چنین برنامه‌ها برای رساندن صدای زنان برای حفظ حقوق‌ شان در پروسه‌ی صلح تاثیر گذار است.

شبانه گنجی، یکی دیگر از شرکت کننده‌گان می‌گوید: «ما خواستار شنیدن صدای زنان در پروسه‌ی صلح هستیم در غیر این صورت دوباره برمی‌گردیم به دوران سیاه گذشته، به دوره‌ی که زنان حق بیرون رفتن از خانه و حق کاروفعالیت را نداشتند.»

گزارشگر: عارفه مهدوی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail