چالش‌هایی از جمله بی‌اولادی، مشکلات جنسی  و ترس از پیامدهای طلاق سبب شده تا برخی از زنان با مسئله‌ی چند همسری شوهران شان کنار آمده و آن‌را بپذیرند.

مسئله‌ی چندهمسری از مواردی است که همواره سبب نکوهش زنان بوده است، در این گزارش، به چرایی کنار آمدن زنان با چند همسری شوهران شان پرداخته ایم.

سبزه یکی از این زنان است که خودش برای شوهرش زن گرفته است.

او می‌گوید، شوهرش شش سال پس از ازدواج، به زن دیگری علاقه‌مند شد و او مجبور شد که آن دختر را برای شوهرش خواستگاری کند.

سبزه می‌افزاید، پس از این که شوهرش شروع به بهانه‌گیری ‌کرد و سبب آزار همسرش اش ‌شد، او متوجه شد که شوهرش به زن دیگری علاقه‌مند شده است و وی بخاطر جلوگیری از تنش بیشتر در خانواده‌اش حاضر شد آن دختر را برای همسرش انتخاب کند.

او می‌گوید، اکنون شوهرش هیچ توجهی به او و فرزندش ندارد و سبزه از کرده اش پیشمان است.

مروه اما به دلیل بی‌اولادی، برای همسرش زن دیگری گرفته است.

وی می‌گوید، ۱۰ سال از عروسی وی می‌گذشت و او و همسرش فرزندی نداشتند تا این که او مجبور شد برای همسر‌اش زن دیگری برگزیند.

او می‌افزاید، این که برای شوهرش زن دیگری بگیرد، برایش کار آسانی نبود اما به خاطر ترس از سرزنش جامعه به دلیل مادر نشدن‌اش این کار را کرده است.

در این میان اما کریمه به دلیل این که نمی‌توانست خواسته‌های شوهرش را برآورده کند، به همسر اش پیشنهاد زن دوم داده است.

او می‌گوید، میل جنسی شوهرش زیاد است و او نمی‌تواند به درخواست‌های وی پاسخ بدهد، به همین دلیل، او ترجیح می‌دهد برای همسرش زن دیگری بگیرد.

آگاهان امور اجتماعی اما به این باور اند که فضای فرهنگی حاکم بر جامعه، سبب می‌شود که زنان نگاه حاکم بر جامعه را نسبت به همه‌ی خواسته‌های منطقی، معقول و شرعی شان ترجیح دهند.

سیدعبدالله نایاب، آگاه امور اجتماعی به این باور است که نگاه محقرانه به زنان بی‌فرزند یکی از دلایلی است که زنان مجبور می‌شوند به ازدواج دوم شوهرشان تن دهند.

به باور وی، ترس از طلاق و پیامدهای آن و دید بد جامعه نسبت به زنان مطلقه سبب شده که زنان با مسئله‌ی چندهمسری شوهر شان کنار بیایند.

وی باور دارد که مسئله‌ی چند همسری از لحاظ روحی- روانی و جامعه‌شناسی تاثیرات منفی روی زنان دارد اما زنان به دلیل نبود حمایت از سوی خانواده و جامعه و ترس از سرزنش آنان، تن به این مسئله می‌دهد.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail