“از دید من تغییر نصاب تعلیمی، کاهش مضامین صنوف، رشته بندی دانش‌آموزان بر اساس استعداد می‌تواند سبب موفقیت نظام آموزشی شود” بخشی از صحبت‌های طوبی نورزایی مدیر مکتب دخترانۀ فکری سلجوقی در هرات است. برای معرفی و بحث بیشتر، با او گفت‌وگویی داشتم که در ادامه می‌خوانید.

پرسش: معرفی؟

پاسخ: طوبی نورزایی هستم، مدیر مکتب دخترانه فکری سلجوقی، دانش‌آموخته‌ی رشتۀ علوم اجتماعی هستم. از طریق  رقابت آزاد، مدت هفت سال شده که به عنوان مدیر دربست سوم لیسه نسوان فکری سلجوقی فعالیت می‌کنم.

پرسش:هفت سال از مدیرت تان در مکتب فکری سلجوقی می‌گذرد برای این مکتب چه کردید؟

پاسخ: زمانی‌که به عنوان مدیر در این لیسه شروع به فعالیت کردم، این مکتب یک محوطه کاملا خاکی وبدون امکانات بود. به فضل خداوند و تلاش های بی دریغانه و باجلب وجذب مووسسه‌های مختلف، نهادهای خیریه، اشخاص خیر و با کمک شورای اولیای دانش آموزان، مکتب فکری سلجوقی امروز یکی از مکتب‌های خاص و مطرح شده است.

کارهایی که در مدت هفت سال با همکاری نهادهای مختلف صورت گرفته است، شامل؛ حفر یک حلقه چاه عمیق به عمق هشتاد وچهار متربا تمام امکانات، ایجاد تانکر ونل کشی به اطراف مکتب، جهت استفاده آب آشامیدنی وآبیاری درختان، اعمار پنج چشمه دستشویی به سیستم مدرن، سمنت کاری بیش از سه هزار متری صحن مکتب، غرس شش هزار نهال مثمر وغیر مثمرکه همه این‌ها برای ایجاد یک ساحه سبز ومحیط کاملا آموزشی آماده شده است.

پرسش: دانش‌آموزان مکتب فکری سلجوقی در زمان مدیریت شما چه دستاوردهایی داشته است؟

 پاسخ: با ایجاد کتابخانه وسیع وترویج فرهنگ کتاب‌خوانی در میان دانش‌آموزان، سال پار دانش‌آموزان توانستند در مسابقۀ کتاب‌خوانی در سطح زون غرب مقام دوم را کسب کنند. در کنار این دانش‌آموزان دربخش ورزش و مسابقات در میان مکتب‌ها دستاوردهایی زیادی داشته که توانسته در بیشتر مسابقات مقام اول را از آن خود کنند. همچنان دانش‌آموزان مکتب فکری سلجوقی برنده جایزه بریتیش کانسل نیز شدند.

پرسش: از دید شما یک مدیر موفق چه ویژگی دارد؟

پاسخ: یک مدیر موفق اول از همه باید حس بشر دوستی نسبت به مردم و جامعه خویش داشته باشد و در کنار آن باید خلاق، دارای پشتکار و همچنان دارای قوه افهام ومهارت جلب وجذب داشته باشد.

پرسش: بزرگترین چالش دانش آموزان در مکتب فکری سلجوقی چیست؟

پاسخ: دانش‌آموزان لیسه فکری سلجوقی  دارای استعداد‌های خارق العاده‌ای هستند که همه ساله تعداد زیادی از دانش‌آموزان این مکتب به تحصیلات عالی راه پیدا می‌کنند. و اما چالش‌هایی که سد راه دانش‌آموزان این مکتب است، در قدم اول کمبود کتاب‌های درسی به‌خصوص در صنوف دوره لیسه، دوم؛ مشکلات اقتصادی دانش‌آموزان و ازدواج های زود هنگام که سبب ترک مکتب از سوی دختران می‌شوند.

پرسش: از دید شما چه چیز می‌تواند سبب موفقیت نظام آموزشی یک کشور شود؟

پاسخ: به نظر من تغییر نصاب تعلیمی، کاهش مضامین صنوف  وهمچنان رشته بندی از صنف نهم به بعد سبب موفقیت و پیشرفت تعلیم وتربیه در سطح آموزشی کشور می‌شود.

پرسش: برنامه‌های تان برای ایجاد تغییرات و رسیدن به موفقیت‌ها چیست؟

پاسخ: بهترین راه رسیدن به موفقیت در یک اداره همکاری بین کارمندان، سپردن کار به اهل آن وایجاد فضای صمیمی بین کارمندان می‌باشد.

پرسش: پیام آخر؟

پاسخ: در آخر از شما دوستان مهربان تشکری خاص دارم که قدم رنجه نموده  واز کارکردها، دستاوردهاو مشکلات این مکتب ومنطقه یاد آوری کرده ودر معرض دید قرار می‌دهید.

مصاحبه کننده: عارفه مهدوی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail