حضور بانوان فروشنده در داروخانه‌های شهر هرات سهولت‌های را برای برخی از بانوان این ولایت ایجاد کرده است.

شماری از بانوان در این ولایت می‌گویند با حضور یک بانو به عنوان فروشنده و یا هم مشوره دهنده‌‌ی صحی احساس امنیت کرده و به راحتی می‌توانند داروی مورد نیاز شان را تهیه کنند.

سمانه که از حضور فروشنده‌های زن در داروخانه‌ها استقبال می‌کند می‌گوید وجود این زنان در داروخانه ها برای او و دیگر زنانی که به راحتی نمی‌توانند داروهای مورد نظر شان را از یک فروشنده مرد درخواست کنند سهولت ایجاد کرده است.

او می‌گوید: “بیشتر داروهای که می‌گیرم داروهای بیماری‌های زنانه است. من چندین بار به داروخانه مراجعه کردم وقتی دیدم فروشنده زن نیست دارو نگرفتم. چون نیاز به توضیح داشتم و راحت نبودم.”

در کنار سمانه زنان دیگری هم هستند که از وجود دختران فروشنده در داروخانه‌های خرسند هستند.

رعنا زن کهن‌سالی است که هفته یک بار برای چک کردن فشارش به داروخانه مراجعه می‌کند. می‌گوید از این که یک زن فشارش را چک می‌کند احساس راحتی می‌کند.

این زنان می‌گویند در کنار خرید دارو برخی اوقات به مشوره‌های صحی نیاز دارند که این مورد نیز از سوی مشوره‌ دهنده‌های زن در داروخانه‌ها صورت می‌گیرد.

لیلا که به گفته‌ی خودش سواد کافی برای نحوه استفاده از داروها را ندارد می‌گوید چندین بار خودسرانه دارو مصرف کرده است که مشکلات جدی را برایش به بار آورده است.

او اضافه می‌کند وجود زنان فروشنده و مشوره دهنده در داروخانه سبب شده تا بتواند معلوماتی را در مورد برخی از داروها چون تابلیت‌های ضد بارداری بدست آرود.

  در همین حال برخی از بانوانی که در داروخانه‌ها کار می‌کنند به این باور اند که از این راه می‌توانند به زنان به ویژه آنانی که سطح آگاهی شان پایین است کمک کنند.

زهرا صالحی یکی از این بانوان است. او دانش‌آموخته رشته قابلگی و مسوول یکی از داروخانه‌های شهر هرات است.

زهرا در این زمینه تجربه ۹ ساله دارد. او می‌گوید بیش از ۸۵ درصد مراجعه کننده‌های داروخانه‌اش زنان هستند.

می‌گوید: “زنان به من اعتماد کردند و بیشتر اوقات به داروخانه مراجعه می‌کنند و من هم تلاش می‌کنم تا به بهترین شکل برای شان کمک کنم.”

او اضافه می‌کند زنان در کنار درخواست دارو، بیشتر اوقات برای مشوره‌ی صحی به داروخانه او مراجعه می‌کنند.

گزارشگر: رخساره اصغری

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail