برقع؛ پوششی است که زنان افغانستانی از سال‌های زیادی از آن به عنوان ابزاری برای حفظ حجاب استفاده می‌کنند؛ اما در چند سال پسین، این نوع پوشش در میان زنان کاهش یافته است با آن هم زنانی هستند که دست‌کم نیمی از عمر شان را برقع پوشیده‌اند و تا هنوز هم می‌پوشند. در این گزارش خواستیم بدانیم زنان برقع‌پوش، دنیا را در پنج دهه از زندگی‌شان از پس روبنده‌ی برقع چگونه دیده‌اند.

شماری از زنانی که دست‌کم پنج دهه‌ از عمرشان را برقع پوشیده‌اند؛ اکنون دگر پوشیدن برقع به آنان تبدیل به یک عادت شده و برقع را یگانه پوششی می‌دانند که با آن می‌توان حجاب اسلامی را حفظ کرد.

بی‌بی‌عایشه یکی از زنان برقع پوش می‌گوید، ۵۰ سال است که برقع می‌پوشد و پوشیدن برقع را سنت دانسته و ترک سنت را کار نادرست می‌داند.

عایشه زن ۶۶ ساله‌ای است که پوشیدن برقع را دوست دارد. او می‌گوید: “من به دلیل علاقه‌مندی‌ام به برقع آن را کنار نگذاشتم.”

او در ادامه می‌گوید، خودش و زنان دیگری که سال‌ها با پوشش برقع زندگی کرده اند، نپوشیدن آن را گناه می‌دانند.

در همین حال شماری دیگری از زنان پوشیدن برقع را امر بدیهی دانسته و نپوشیدن آن را کار دور از تصور می‌دانند.

مریم که بیش از ۴۰ سال است برقع می‌پوشد، می‌گوید: «از روزی که خانه بخت رفتم تا فعلا که موی سرم سفید شده برقع می‌پوشم، گاهی به دلیل پیری از زیر برقع واضح دیده نمی‌تانم و شوهرم میگه دگه برقع نپوش، اما من نمی‌خواهم برقع را کنار بگزارم.»

مریم که ۵۲ سال سن دارد و همه عمر را با پوشیدن برقع سر کرده است می‌گوید، از جوانی برایش گفته شده بود که زنان برای حفظ حجاب باید برقع بپوشند و پوشیدن چادرهای دیگر حرام است و تنها باید برقع بپوشند، که او تا حال حاضر نیز پایبند این افکار است.

او در ادامه می‌گوید، مشکل بینایی، قلبی و فشار خون بالا دارد، که پوشیدن برقع وضعیت صحی چشم‌های او را وخیم‌ تر می‌سازد، اما او با دانستن همه این‌ها پوشیدن برقع را ترک نمی‌کند.

در همین حال آصفه‌‌ی ۵۵ ساله، یکی دیگر از زنانی است که او نیز چون عایشه و مریم با پوشیدن برقع مویش را سفید کرده است.

آصفه می‌گوید، زنان زیادی از برقع شکایت دارند و سعی دارند که چادر نماز را جایگزین برقع کنند، اما او هرگز نمی‌خواهد برقع را کنار بگذارد و می‌گوید برقع را دوست دارد و با برقع احساس راحتی می‌کند.

او در ادامه می‌گوید: «در جوانی مجبور بودم برقع بپوشم، خیلی اذیت می‌شدم به‌خصوص در مسافرت‌ها اما حالا بعد از یک عمر برقع پوشیدن دیگه با برقع انس گرفتم و حتی دخترای خوده به پوشیدن برقع تشویق می‌کنم.»

گزارشگر: عارفه مهدوی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail