مسوولان در مستوفیت هرات می‌گویند، در چند سال پسین بیش از ۱۰۰ زن در هرات باز نشسته شده اند، زنانی که چون مردان پس ازسال‌ها خدمت در راستای رشد و پیشرفت جامعه حالا بازنشسته شده اند، از حقوق کم و تاخیر در پرداخت آن شکایت دارند.

این زنان از بی‌توجهی مسوولان در زمینه‌ی توزیع به موقع و کامل معاش‌های شان شکایت داشته و بر حل این چالش‌ها تاکید دارند.

 شماری از زنانی که پس از سال‌ها خدمت در نهاد‌های مختلف دولتی باز نشسته شده‌اند، از بی توجهی دولت به وضعیت زنان بازنشسته گلایه دارند.

منوره محمد علی شاه، زنی که از سی سال در یکی از مکتب‌های هرات به عنوان آموزگار بوده است، می‌گوید، بیش از بیست سال از بازنشسته‌گی‌اش می‌گذرد و همه ساله حقوق بازنشستگی‌اش با تاخیر پرداخته می‌شود.

او در ادامه می‌گوید، هشتاد‌وهفت سال سن دارد؛ در حال حاضر وضعیت صحی خوبی ندارد و دچار بیماری آلزایمراست و ناکافی بودن حقوق بازنشستگی‌اش بر مشکلات او افزوده است.

در همین حال شمار دیگراز زنان بازنشسته از تاخیر در پرداخت معاش‌شان شکایت دارند.

تازه گل، می‌گوید: «سال‌ها در جاهای مختلف کار کردم،  پنج سال در لیسه ترغوندی به عنوان نه نه مکتب و هفت سال در بخش زراعت فعالیت داشتم که در حال حاضر بازنشسته شدم و دیگر توان کار کردن را ندارم.»

او در ادامه می‌گوید، زن ۶۵ ساله‌ای است که فقط با حقوق بازنشستگی زندگی‌اش را می‌گذراند، اما به گفته او حقوق اش به تاخیر داده می‌شود و این موضوع او را سخت نگران کرده است.

در همین حال نصیر احمد صدیقی، مسوول اخذ معاش بازنشستگی آصفه خواجه محمد، از ناکافی بودن حقوق بازنشستگی عمه‌اش شکایت دارد.

او می‌گوید،عمه‌اش بیش از ده سال به عنوان خدمه دریکی از نهاد‌های دولتی کارکرده است و هفت سال است که بازنشسته شده است و به علت بیماری که دارد توان گرفتن معاشش را ندارد.

او در ادامه می‌گوید: «همه ساله پول تقاعدی او بیش از ۴۰ هزار افغانی بوده، اما در سال‌های اخیر این رقم کاهش یافته و این مقدار معاش کفاف زندگی و درمان بیماری او نیست.»

این در حالیست که مسوولان در مستوفیت هرات می‌گویند، تعیین مقدار حقوق بازنشستگی به رتبه و مدت خدمت‌ افراد بازنشسته بستگی دارد.

عبدالرحمن فیضی، سرپرست مدیریت خزانه‌ی تقاعد در هرات می‌گوید: «دو کتگوری متقاعدین داریم، بر همین اساس کسانی که زیر ده سال خدمت کرده باشند، معاش شان به یک بارگی داده می‌شود و اما کسانی که بالای ده سال کار کرده اند، معاش شان همه ساله داده می‌شود.»

او در ادامه می‌گوید، مراحل پیچیده توزیع حقوق بازنشستگی نیز سبب شده تا روند توزیع معاش به بازنشستگان با تاخیر مواجه شود.

گزارشگر: عارفه مهدوی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail