یک زن در هرات، مرکز آموزشی  فن و حرفه را به منظور کمک و اشتغال‌زایی برای زنان بی بضاعت ایجاد کرده است.

در این مرکز زنانی که مشکلات اقتصادی دارند جذب می‌شوند و حرفه‌های خیاطی، مهره‌دوزی، بافندگی، ربان‌دوزی برای آنان آموزش داده می‌شود.

خدیجه نورزایی، مسوول این مرکز هدف از ایجاد آن را اشتغال‌زایی برای زنان بی بضاعت و کمک به زنان بیسواد برای رسیدن به استقلالیت مالی عنوان می‌کند.

خانم نورزایی می‌گوید: «ما زنان باید همسبتگی و انسجام داشته باشیم و سعی کنیم تا با همجنسان خود به هر شکل ممکن کمک کنیم.»

در همین حال برخی از زنانی‌که مصروف کسب مهارت‌ و حرفه در این مرکز هستند از ایجاد چنین مراکز استقبال کرده و آن را گامی موثری جهت بهبود وضعیت زنان می‌دانند.

نجلا، مادر چهار طفل که شوهرش معتاد است او می‌گوید، برای زنانیکه سواد نداشته باشند پیدا کردن شغل کار مشکل است به همین دلیل ایجاد چنین مراکز برای زنان بیسواد که وضعیت اقتصادی خوبی ندارند یک نیاز مبرم است.

او در ادامه می‌افزاید: « شوهرم  معتاد است و سه سال میشه به ایران رفته، از او خبر ندارم این سه سال با خانواده‌ی مادرم زندگی می‌کردم اما حالا دوست دارم شغلی داشته باشم تا مصارف زندگی خود را تامین کنم.»

در این حال نازیلا رضایی زن دیگریست که رسیدن به استقلال مالی آرزوی دیرینه‌اش است او می‌گوید، مشکلاتی زیادی از لحاظ اقتصادی دارد مدت زیادی دنبال کار بود اما چون سواد نداشت نتوانست کاری پیدا کند به این مرکز آمده است تا حرفه‌ی را بیاموزد.

از سویی به باور این زنان، اشتغال‌زایی برای زنانی‌که مشکلات اقتصادی دارند می‌تواند به بهبود وضعیت زندگی آنان کمک کند.

منیره محمدی که در این مرکز مصروف فراگیری چند حرفه است می‌گوید، دوست دارد پس از ختم دوره‌ی آموزشی تصمیم دارد تا مرکزی را مانند این مرکز برای زنان منطقه‌ی شان ایجاد کند.

او می‌گوید: «وقتی می‌بینم یک زن بخاطر کمک به همنوعان خود تلاش می‌کند برایم انگیزه می‌دهد که من هم برای زنانی که واقعا نیاز به کار دارند تلاش کنم.»

در همین حال این زنان می‌گوید، ایجاد محیط‌های آموزشی ویژه زنان کمک کرده تا زنانی که محدودیت دارند نیز حرفه‌ی را بیاموزند.

فاطمه می‌گوید، خانواده‌اش اجازه نمی‌دهند که به مرکز آموزشی مختلط برود به همین دلیل از ایجاد این مرکز خرسند چون توانسته با موافقت خانواده اش به این مرکز بیاید.

این در حالیست که در چند سال پسین، زنان با کار و فعالیت در حوزه‌های مختلف در پی کسب استقلالیت مالی و اشتغال‌زایی برای سایر زنان هستند.

گزارشگر: فاطمه احمدی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail