از چندی به اینسو شغل‌های جدید در هرات نمایان می‌شود. شغل‌هایی که رفته رنگ این شهر را به شهری نوین و نسبتا پیشرفته تبدیل می‌کند. یکی از حرفه‌هایی که به تازگی در این شهر جان گرفته است بازاریابی شبکه‌ای ((Network Marketikg است که اتفاقاً سر وصدای زیادی را نیز به راه انداخته است.

این حرفه در کنار اینکه مردان را به خود جذب کرده است، به همان تناسب زنان زیادی نیز در این حرفه حضور دارند و با استفاده از آن کسب درامد می‌کنند.

شماری از زنان که در حال حاضر مصروف کسب وکار در  بازاریابی‌ شبکه‌ای هستند می‌گویند، یکی از مزیت‌های این حرفه، این است که بانوان می‌توانند به راحتی در کنار خانه‌داری و یا هر شغل دیگری که دارند، به انجام این حرفه بپردازند.

فهیمه محمودی،کارمند یکی از موسسه‌های خصوصی در هرات. او در کنار شغل اصلی‌اش یک بازاریاب هم هست. جالب اینجاست که او می‌گوید: «من در مهمانی‌های زنانه به جای اینکه در مورد این‌ و آن صحبت کنم، سعی می‌کنم به صحبت‌کردن یا بهتر بگویم تبلیغات در مورد محصولی که قرار است آنرا به فروش برسانم بپردازم؛ اینگونه از زمان‌های بطالت و تفریحات زودگذرم برای رسیدن به اهدافم استفاده کنم.»

و اما مریم مهرزاد، دختر جوانی که به گفته خودش شاید اولین بانویی است که در هرات این‌کار را شروع کرده است. او می‌گوید: «خوبی این‌کار اینست که می‌تواند شغل دوم محسوب شود و خللی به شغل اصلی‌اش وارد نمی‌کند.  زیرا این‌ حرفه انعطاف پذیری زمانی دارد و این شما هستید که مشخص می‌کنید و در چه زمانی کار خود را انجام دهید.»

شاید تا به اینجای گزارش به این فکر کرده باشید که بازاریابی شبکه‌ای (Network Marketing) چیست و شبکه‌ساز کیست؟

نیما طبری فرد نویسنده‌‌ی کتاب میلیونرهای دات نت می‌نویسد: بازاریابی شبکه‌ای، یک روش توزیع محصولات و یا خدمات به مشتریان است وبا ایده حذف واسطه‌ها در بازار ایجاد شده و در پیش‌برد فروش سازمان‌ها و توسعه تولید و توزیع ملی کاربرد اساسی دارد.

در نتورک شما به عنوان یک مشتری در ابتدا خودتان خریدار و مصرف‌کننده کالا هستید. سپس با حذف واسطه‌ها و دیگر بازاریابان سنتی، می‌توانید محصولات شرکت را به مشتریان معرفی کرده و حق بازاریابی بگیرید.

محمد حیدری، کارشناس امور اقتصادی می‌گوید: «نتورک یکی از بهترین حرفه‌ها برای بانوان است زیرا سازگاری خوبی با شخصیت آنان دارد. موثرترین نوع تبلیغات تبلیغات کلامی یا دهان به دهان است که همین موضوع پایه و اساس این کار را تشکیل می‌دهد. زنان می‌توانند در محافل و دورهمی ها از این فرصت به خوبی استفاده کنند.»

وی ادامه می‌گوید: «از مزیت‌های دیگر این حرفه برای بانوان می‌توان به سرمایه کم برای شروع، ارتقای سطح اجتماعی، افزایش درآمد و همچنین پررنگتر شدن نقش زنان در اقتصاد اشاره کرد.»

فاطمه پیمان مختاری دانش‌آموخته رشته زراعت هم می‌گوید «من عاشق شغل‌های به‌روز هستم و نتورک نیز در دنیای مدرن حرف اول را میزند‌، چون درآمد خوبی دارد. از طرفی کارمند کسی نیستی و مدیر خودت خواهی بود و این شایسته دختران افغانستان است.»

طبق بررسی آمارها نشان می‌دهد که تعداد بازاریابان شبکه‌ای در آمریکا از مرز ۲۰ میلیون نفر  گذشته است که نکته بسیار جالب، آن است که  ۷۷ درصد بازاریابان شبکه ای را در آمریکا  زنان تشکیل می‌دهند.

گزارشگر: فاطمه غلامی (جعفری)

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail