مردم افغانستان در روز عید در سراسر افغانستان با ادای نماز، نخستین روز عید را آغاز می‌کنند در چند سال پسین زنان نیز چون مردان برای ادای نماز عید به مسجد می‌روند آنان می‌گویند، می‌کوشند تا با ادای نماز عید، مکلفیت‌های دینی شان را انجام دهند.
در همین حال شماری از زنانی که برای ادای نماز به مسجد می‌روند به این باور اند؛ ادای نماز عید، برای زنان و مردان مستحب است و باید در ادای مکلفیت‌های دینی کوشا باشند.
زهرا می‌گوید، نماز عید را چون نمازهای دیگر از دست نمی‌دهد و صبح روز اول عید برای ادای نماز عید به مسجد می‌رود.
او در ادامه می‌گوید، زنان چون مردان باید از واجبات و مستحبات دینی خود آگاهی داشته و به آن عمل کنند.
در همین حال شماری دیگری از زنان می‌گویند، گاهاً مشکلات امنیتی سبب می‌شود که آنان از رفتن به مسجد منصرف شوند اما با آن هم آنان امسال چون سال‌های دیگر نماز عید را در مسجد ادا می‌کنند.
فریده می‌گوید: «هر شب با ترس زیادی به مسجد می‌روم تا در جماعت شرکت کنم و همینطور با دیدن خبرهای منفی، ترسم از رفتن به مسجد چندین برابر می‌شود، اما علاقه‌ی زیادی به شرکت در نماز فرضی و مستحبی دارم وامسال بازهم چون سال‌های دیگر در نماز عید شرکت می‌کنم.»
با این حال برخی از زنان ادای نمازعید را ثواب دانسته و تاکید بر حضور پررنگ زنان در مسجد‌ها دارند.
حکیمه می‌گوید، تنها توشه‌ی هر مسلمان در این جهان عمل‌های نیک او است. با ادای نماز عید و دادن فطریه به فقیران در این روز مبارک، هر کس می‌تواند سهمی در خوشی آن‌ها داشته باشد.
با این حال شماری از عالمان دین در هرات می‌گویند، همه ساله زنان و مردان زیادی به استقبال از عید، برای ادای نماز عید سعید فطر به مسجد می‌آیند.
شیرمحمد ناصری، عالم دین می‌گوید: «زنان هر سال نسبت به سال پار با علاقه‌مندی زیادی به نماز عید شرکت کرده و در ادای فرایض ومستحبات شان کوشش می‌کنند.»
او در ادامه می‌گوید، زنان چون مردان می‌توانند در نمازهای عید شرکت کنند.
در همین حال شماری از مسوولان امنیتی می‌گویند، در شب و روز های عید امنیت را به خوبی تامین می‌کنند و شهروندان می‌توانند به راحتی عید را تجلیل کنند.
عبدالاحد ولیزاده، سخنگوی پولیس هرات می‌گوید، با فرا رسیدن عید سعید فطر تدابیر شدید امنیتی در منطقه‌های مختلف شهر هرات به ویژه مسجد‌ها روی دست گرفته شده و شهروندان هرات می‌توانند در آرامش کامل به دید و بازدید شان بپردازند.

گزارشگر: عارفه مهدوی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail