سمانۀ ده ساله و طاهرۀ چهارده ساله که تاکنون تجربۀ پوشیدن لباس نو را در عید ندارند؛ اما می‌گویند، این روز‌ها زیادتر از دیگر وقت‌ها کار می‌کنند؛ تا با پاک کردن کشمش‌هایی بیشتر ، نخستین عید از چندمین عید زندگی شان را با لباس نو تجلیل کنند.

فقر و تنگ‌دستی، آمنه مادر سمانه و طاهره را مجبور کرده تا همراه دو دخترش روزانه از بام تا شام به پاک کردن کشمش بپردازند.

آمنه از تلخی ومشکلات زندگی‌اش شکایت دارد و قصه‌ی زندگی‌اش را از جایی شروع می‌کند که خانواده‌ی کاکایش او را در خوردی به ازدواج مرد پیرو معیوبی داده است، که به گفته خودش از آن روز تا کنون روز خوشی نداشته است.

او در ادامه می‌گوید: «همسرم نمی‌تواند کار کند و من و دخترانم با پولی که از پاک کردن کشمش بدست می‌آوریم روز وشب خود را تیر می‌کنیم.»

او می‌گوید، هر سال با آمدن عید دخترانش لباس و کفش عید می‌خواهند و او هیچ جوابی در مقابل خواسته‌های دخترانش ندارد و چاره‌ای جز سکوت ندارد.

او می‌افزاید، روز وشب زحمت می‌کشد تا دخترانش حداقل بتوانند به مکتب بروند، اما کشیدن بار سنگین مشکلات زندگی، این اواخر کمر او را خم کرده است.

آمنه می‌گوید، در کنار کشمش پاکی یخن دوزی می‌کند و بعد از هر شش ماه آن را به فروش می‌رساند، اما از چند ماه به این طرف یخن‌های او به فروش نرسیده و او را نگران کرده است.

او می‌گوید: «دو ماه شده که همراه با دخترانم کشمش پاک می‌کنم تا حداقل بتوانم خرج روز و شب بچه‌هایم را فراهم کنم، اما خرید لباس نو، شیرینی و میوه‌ی خشک عید، در توان من نیست.»

آمنه همچنان می‌گوید، در هر عید دخترانش از او لباس و عیدی می‌خواهند و به بهانه‌های مختلف آن‌ها را آرام می‌کند و می‌گوید: «خدا بزرگ است، عید دیگر حتماً برای‌ تان لباس می‌خرم و سفره‌ی عیدی پهن می‌کنم.»

آمنه می‌گوید در کنار همه این مشکلات، بیماری همسرش نیز او را سخت رنج می‌دهد و با قرض  مصارف داروی او را تامین می‌کند.

او می‌گوید: «همسرم بیمار و دخترانم کوچک است و هیچکدام توان کار کردن را ندارند و من یک زن تنها از راه‌های مختلف،  شکم آن‌ها را به سختی سیر می‌کنم.»

او در ادامه می‌افزاید، گاهی همسایه‌ها با آوردن فطریه‌هایشان آن‌ها را کمک می‌کنند، اما چیزی که او را بیشتر از همه در این روزها رنج می‌دهد، آمد آمد عید و سکوت او در مقابل  خواسته‌های دخترانش که نمی‌تواند برآورده کند.

دختران آمنه شاید یکی از هزاران دختری باشند که بنابر فقر و مشکلات اقتصادی نتوانند عید پیش‌رو را با لباس نو تجلیل کنند.

گزارشگر: عارفه مهدوی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail