نفس گل جامی، از معدود زنان بازرگان هرات است که دو دهه از فعالیت‌اش در عرصۀ تجارت و صنعت می‌گذرد؛ او در این زمان در بخش‌های مختلفی از تجارت و صنعت فعالیت داشته است. چهار سال مسوولیت مرکز خدیجه الکبرا و ایجاد مرکزی تولیدی صنایع دستی و مواد غذایی، گوشه‌ی از فعالیت‌های خانم جامی است. برای معرفی بیشتر خبرگزاری بانوان افغانستان، با او گفت‌وگویی ترتیب داده است که در ادامه می‌خوانید.

پرسش: در نخست پیشنه‌ی فعالیت‌ تان در عرصه‌ی صنعت و تجارت به چند سال پیش بر می‌گردد؟

پاسخ: ۲۰ سال می‌شود که در پهلوی صنعت کارهای تجاری مختلفی را نیز انجام می‌دهم تا زمینۀ شغلی را برای زنان علاقه‌مند به کار ایجاد کنم. اولین بار، کارم را در عرصۀ صنعت از خامک دوزی آغاز کردم چون این صنعت از زمانه‌های قدیم وجود داشته اما زنان به طریقه کسب درامد از آن اشنایی نداشتند. به مرور زمان توانستم زنان زیادی را به این کار تشویق کنم و در حال حاضر مسوول صنف خامک دوزان در هرات هستم و زنان زیادی در خانه این صنعت را انجام می‌دهند و در بازار به فروش می‌رسانند و از این طریق امرار معاش می‌کنند.

پرسش: چرا خواستید برای زنان اشتغال‌زایی کنید؟

پاسخ: در گذشته بیشتر زنان خانه‌نشین بودند. از آنجایی‌که خودم دوست داشتم از نگاه مالی مستقل باشم، خواستم به دیگر زنان نیز زمینۀ شغلی را ایجاد کنم. در ابتدا دوره‌های آموزشی خیاطی و در کنار آن دوره‌های سوادآموزی را ایجاد کردم و به مرور زمان زنان زیادی از این طریق توانستند کسب درامد کنند و در بهبود اقتصاد خانواده‌های شان کمک کنند.

پرسش: آیا به هدفی که ۲۰ سال پیش برای خود تعیین کرده بودید رسیدید؟

پاسخ: با توجه به شرایط سخت و چالش‌های که با آن دست و پنجه نرم کردم؛ امروز خودم را موفق احساس می‌کنم و احساس می‌کنم تا حدودی به اهدافی که برای خودم تعیین کرده بودم رسیدم و توانستم به خانواده‌ام و سایر افراد جامعه ثابت کنم که آزادی را که از طرف خانواده‌ام به دست آوردم به هدف پیشرفت خودم و سایر زنان استفاده کردم.

پرسش: دو دهه از فعالیت تان به عنوان یک زن بازرگان و صنعت‌کار می‌گذرد حضور زنان را در عرصه‌ی تجارت و صنعت چگونه ارزیابی می‌کنید؟  

پاسخ: افتخار می‌کنم به زنانی‌ که همت می‌کنند و در راه تجارت و صنعت قدم می‌گذارند و دوشادوش مردان کار می‌کنند  و برای رسیدن به استقلالیت مالی با تمام چالش‌ها مبارزه می‌کنند. با درنظرداشت تمام چالش حضور زنان هرات، در عرصۀ تجارت و صنعت امیدوار کننده است و من به آیندۀ تجاری زنان خوش‌بین هستم.

پرسش: در مورد چالش‌های که با آن روبرو شدید بگویید؟

پاسخ: چالش‌های زیادی بوده و است از جمله دیدگاه‌های سنتی خانواده و مردم جامعه نسبت به کار زنان در بیرون از خانه، عدم حمایت و تشویق دولت از زنان تجارت‌پیشه که سبب شده آنگونه که باید، پیشرفت نکنیم.

پرسش: با درنظرداشت چالش‌های که یادآوری کردید زمینه‌ی رشد تجارت زنان چقدر میسر خواهد بود؟

پاسخ: برای رشد و گسترش تجارت خود برنامه‌های کلانی روی دست دارم و عملی شدن آن را در گرو حمایت دولت، مردم و خانواده‌ام می‌دانم اما در صورت عدم حمایت هم با عملی کردن این برنامه‌ها، جسارتم را به دنیا نشان خواهم داد و به همه ثابت می‌کنم که زنان نیز می‌توانند سهمی بزرگی در رشد تولیدات داخلی و تجارت داشته باشند.

پرسش: پیشتر اشاره کردید به سهم زنان در رشد تولیدات داخلی، خود تان تاکنون فعالیتی برای حمایت از تولیدات داخلی داشته‌اید؟

پاسخ: چندی پیش با ایجاد مرکز تولیدی مواد غذایی خواستم تا در رشد تولیدات داخلی به عنوان یک زن تجارت‌پیشه سهم داشته باشم در این مرکز با گماشتن ۲۰ زن در بخش‌های مختلف اکنون توانسته‌ام نیاز بازار هرات بدانم و ارتباط خوبی با فروشندگان داشته باشم و مردم را نیز تشویق کنم تا از تولیدات داخلی استفاده کنند.

به عنوان پرسش آخر چه پیامی برای دیگر زنان دارید؟

پاسخ: متاسفانه مدام داد از خشونت علیه زنان و مبارزه با آن سخن زده می‌شود کمتر شاهد هستیم که در قسمت ظرفیت‌سازی زنان و کمک به آنان برای رسیدن به استقلالیت مالی کاری صورت گرفته باشد.

از دید من عامل عمده‌ی خشونت علیه زنان، مشکلات اقتصادی است اگر زنان کار کنند و تلاش شان برای رسیدن به استقلالیت مالی دوامدار باشد هیچ‌گاهی زنی خشونت را در خانواده تجربه نخواهد کرد.

 مصاحبه کننده: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail