مژگان روان، از چهار سال به این طرف، به عنوان دانش‌آموز نخبه مکتب امیر علی شیر نوایی شناخته شده است. او در کمیته‌های فرهنگی، کتابخانه، شهرداری ولابراتوار مکتب سهم فعال دارد. خبرگزاری بانوان افغانستان برای آشنایی بیشتر با وی گفت‌وگویی ترتیب داده است که در ادامه می‌خوانید.

معرفی

مژگان(احمد شاه) روان هستم، صنف دهم مکتب امیر علی شیر نوایی از مدت چهار سال است شاگرد نخبه این مکتب هستم و درکنار درس‌های مکتب به مطالعه کتاب‌های مختلف علاقه زیادی دارم و همچنان نویسندگی را نیز به پیش می‌برم.نخبه بودن کار آسانی است، اما تلاش و پشتکار می‌خواهد. هر روز زمانی که از مکتب به خانه می‌روم درس روزانه را مطالعه می‌کنم و طبق تقسیم اوقات روزانه به کار خانه، مطالعه و همچنان تلاوت قرآن کریم می‌پردازم برنامه ریزی منظم من سبب شد که بتوانم طی چهار سال اول نمره عمومی مکتب شوم.

پرسش: فکر می‌کنی یک دانش‌آموز نخبه چه ویژه‌گی‌های دارد؟

پاسخ: اول نمره بودن کار آسانی است، اما اول نمره ماندن کار دشوار. هراول نمره باید در قدم نخست تقسیم اوقات معین برای کار‌های روزانه‌اش داشته باشد و تلاش کند تا درس‌های روزانه را مطالعه کند وآن را چون شماری از دانش‌آموزان دیگر به شب امتحان نسپارد وهمچنان رفتار مهربان با دانش‌آموزان داشته باشد و در صورت توان در درس‌های صنفی‌هایش کمک کند.

پرسش: طی این مدت به عنوان دانش‌آموز نخبه چه دست‌آوردهای داشتی؟

پاسخ: در رقابت‌های مختلف مقام اول را کسب کردم. با شرکت در کمیته‌های مختلف همواره به عنوان دانش‌آموز نخبه درخشیدم که در رقابت ستاره معارف مقام پنجم را از آن خود کردم و در رقابت‌های صنفی نیز دست‌آوردهایی را داشته‌ام.

پرسش: در کنار کتاب‌های مکتب دیگر به مطالعه کدام کتاب‌ها می‌پردازی؟

پاسخ: در کنار کتاب‌های درسی مکتب، کتاب‌های معلوماتی و دینی را می‌خوانم. همچنان به نویسندگی علاقه دارم واز چند سال به این طرف داستان‌های زیادی را نیز نوشته‌ام و آن را به شماری از نشریه‌ها برای چاپ سپرده ام.

پرسش: بیشتر از طرف چه کسی مورد حمایت و تشویق قرار می‌گیری؟

پاسخ: خانواده نقش مهم و اساسی در زندگی هر فرزند بازی می‌کند و باید در تمام مراحل زندگی همکاری مادی ومعنوی با فرزندش داشته باشد. خانواده من نیز در تمام مراحل زندگی‌ مرا تشویق کرده اند. کمک ‌و همکاری‌‌های آنان سبب شده تا امروز جایگاه شاگرد نخبه مکتب امیر علی شیرنوایی را بدست بیاورم.

پرسش: از برنامه‌های آینده ا‌ت بگو، می‌خواهی چه رشته‌ی را پیش ببری؟

پاسخ: می‌خواهم درآینده داکتر شوم و تشویق و همکاری خانواده‌ام نقش زیادی در رسیدن به این هدفم دارد.

پرسش: پیامت به دانش‌آموزان چیست ؟

پاسخ: پیام من برای دختران دیگر این است که در مقابل مشکلات زندگی مبارزه کنند زیرا بعد از هر شکستی یک پیروزی است و نباید هرگز امید شان را از دست دهند چون این راز موفقیت یک انسان در زندگی‌اش است وبس.

ترتیب: عارفه مهدی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail