فاضله سروش بانی انجمن زنان نواندیش در دو ولایت هرات و کابل است. وی از طریق این انجمن، برای احقاق حقوق زنان دادخواهی و آگاهی‌دهی می‌کند. برای آشنایی بیشتر، با وی گفت‌گویی ترتیب دادم که در ادامه می‌خوانید.

پرسش: در مورد تحصیلات تان برای مان بگویید.

پاسخ: دانش‌آموخته‌ی ادبیات انگلیسی و حقوق و علوم سیاسی هستم و در بخش روابط بین‌الملل نیز کارشناسی ارشد دارم.

پرسش: هدف از ایجاد انجمن زنان نواندیش چیست؟

پاسخ: این انجمن به هدف دادخواهی برای مشکلات حقوقی و اجتماعی زنان بنیان‌گذاری شده است و هر از گاهی برنامه‌های آموزشی حقوقی نیز برای بانوان برگزار می‌کند. من به همراه جمعی از زنان، انجمن زنان نواندیش را در سال ۱۳۹۵ برای نخستین بار در هرات ایجاد کردیم که به دلیل مشکلات مالی اکنون نمایندگی‌اش فقط در کابل فعالیت دارد و با وجود فراز و نشیب‌های زیادی که سد راه این انجمن قرار داشت، این انجمن سه هزار عضو خود را حفظ کرده است.

پرسش: انجمن زنان نواندیش چه فعالیت‌هایی برای زنان دارد؟

پاسخ: آگاهی‌دهی حقوقی و مشوره‌دهی حقوقی برای بانوان به گونه‌های انفرادی و هم در اماکن عمومی چون زندان، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و همچنان مشوره‌دهی روان‌شناسی از فعالیت‌هایی است که این انجمن از زمان شروع کارش به آن مشغول است.

پرسش: چه چیزی فاضله سروش را واداشت تا انجمنی برای زنان ایجاد کند؟

پاسخ: با گذشت سال‌ها و با وجود تغییرات زیادی که در وضعیت زنان آمد، هنوز هم دیده می‌شود در بسیاری از موارد، زنان از حقوق خود آن‌چنان که باید بهره‌مند نیستند و این ناشی از نظام مردسالاری و هم‌چنان آگاهی کم زنان در مورد حقوق شان است. روی این دلایل بر آن شدم، انجمنی برای افزایش آگاهی‌های حقوقی زنان ایجاد کنم تا باشد که برای بهبود وضعیت زنان گامی برداشته باشم و در تغییر اوضاع زنان سهم ارزنده‌ی داشته باشم.

من یک مبارز بودم و چون دیدم که در مبارزات خود موفق شدم، خواستم که این افکار را برای دیگر بانوان انتقال دهم تا دیگر شاهد پایمال شدن حقوق زنان نباشیم.

پرسش: در تشکیل انجمن زنان نواندیش کی‌ها شما را همکاری و حمایت کردند؟

پاسخ: در تشکیل این انجمن ده زنان با من همکاری کردند و این شد که این انجمن مورد استقبال بسیاری از زنان قرار گرفت اما در قسمت مسایل مالی چالش‌های زیادی سد راه ماست و هنوز هم نتوانستیم حمایت کسی را جلب کنیم.

مصاحبه کننده: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail