مکتب فکری سلجوقی یکی از مکتب‌های دخترانه در هرات است. این مکتب با شرکت در رقابت‌های ” بریتیش کانسیل” کشور انگلستان که سالانه میان دانش‌آموزان ۱۵۰ کشور جهان برگزار می‌شود، جز مکتب‌های نخبه بین المللی شناخته شد.

در این رقابت‌ها ۵۹ مکتب از سراسر کشور شرکت کردند، که از این میان ۲۳ از هرات توانستند جایزۀ جهانی “بریتیش کانسیل” را از آن خود کنند.

از مکتب فکری سلجوقی ۴۰ دانش‌آموز مدت یک سال روی هفت پروژه‌ی مختلف کار کردند و توانستند در این رقابت جز مکتب‌های نخبه‌ی هرات شناخته شوند.

پروژه‌های ارایه شده در این رقابت‌ها، معرفی پارک‌های بین‌المللی افغانستان، آثار تاریخی و فرهنگی افغانستان، مشکلات اطفال خیابانی و همچنان بازیافت مواد بی‌کاره است که به گونه‌ی عکس، ویدیو و متن میان دانش‌آموزان به گونه آنلاین تبادله می‌شود.

شماری از آموزگاران مکتب فکری سلجوقی برگزاری چنین رقابت‌ها را در بالا بردن میزان خلاقیت دانش‌آموزان موثر می‌دانند.

ژیلا بنایی، یکی از آموزگاران مکتب فکری سلجوقی می‌گوید: «اکثر پروژه‌های ارایه شده نیاز به تحقیقات میدانی نداشت و شاگردان باید از خلاقیت شان در انجام پروژه استفاده می‌کردند.»

او در ادامه می‌گوید، دانش‌آموزان درسنین مختلف روی این پروژه‌ها کار کردند این رقابت‌ها سبب ایجاد انگیزه دانش‌آموزان شده تا آنان خودشان را در رقابت‌های مختلف دیگر آماده احساس کنند.

وی می‌افزاید، هدف از شرکت در این رقابت‌ها پیوستن به جامعه بین‌المللی است.

در همین حال شماری از دانش‌آموزان مکتب فکری سلجوقی از شرکت در رقابت “بریتیش کانسل” ابراز خرسندی کرده و این رقابت‌ها را بر افزایش معلومات عمومی شان تاثیر گذار می‌دانند.

تبسم امینی، دانش‌آموزصنف ۱۲ می‌گوید: «پروژه ما در رابطه به میزان دسترسی دختران وپسران به تحصیل در شهر و دهات هرات بود که معلومات بدست آمده را با دانش‌آموزان کشورهای دیگر تبادله کردیم.»

او در ادامه می‌گوید، تحقیقات میدانی و همچنان جمع‌آوری اطلاعات فرصتی برافزایش معلومات او بوده است.

با این حال برخی دیگر از دانش‌آموزان شرکت در این رقابت‌ها را تلنگری برای شروع فعالیت‌های شان در کارهای عملی می‌دانند.

سلما رحمتی، دانش‌آموز می‌گوید: «برای جمع‌آوری معلومات نیاز به مطالعه کتاب‌های مختلف و معلوماتی داشتیم، که با خواندن آن کتاب‌ها معلومات ما افزایش پیدا کرده است.»

او در ادامه می‌گوید، این رقابت‌ها برای بلند بردن سطح آگاهی او موثر بوده است.

رقابت‌های “بریتیش کانسل” کشور انگلستان همه ساله با اشتراک دانش‌آموزان از کشور‌های مختلف، با ارائه پروژه‌ها به طور آنلاین برگزار می‌شود که مکتب محجبوبه هروی توانست دو بار پی‌هم یکی از برندگان این رقابت باشد.

گزارشگر: عارفه مهدوی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail