چالش‌های فرا راه زنان از جمله نابرابری‌های اجتماعی، علاقه‌ی زنان را به نویسندگی بیشتر از پیش کرده است مسوولان در انجمن ادبی هرات می‌گویند، علاقه‌مندی زنان به نویسندگی در یکی دو سال پسین افزایش یافته است.

به گفته‌ی مسوولان در انجمن ادبی هرات، نقش زنان در نویسندگی در چند سال پسین چشم‌گیر بوده است.

محمد داوود منیر، رییس انجمن ادبی هرات، می‌گوید، حضور زنان پس از سقوط حکومت طالبان، در همه‌ی عرصه‌ها و به‌ویژه نویسندگی همه ساله رو به‌ افزایش است.

او در ادامه می‌افزاید، زنان در این اواخر در بخش‌های مختلف نویسندگی، دست‌آورد‌های زیادی داشته‌اند که دلیل عمدۀ آن افزایش علاقه‌مندی زنان به نویسندگی بوده است.

او همچنان می‌گوید، امروزه هرات با داشتن زنان توانا در نوسیندگی، حرفی برای گفتن دارد.

در همین حال شماری از زنانی‌که به تازگی به نویسندگی روی آورده‌اند می‌گویند، نوشتن، در کنار آرامش دادن به روان، سبب می‌شود تا آن‌ها خواسته‌ها و حرف‌های دل  شان را به اشتراک بگذارند.

نیلوفر نیک‌سیر نویسنده، می‌گوید، بیشتر به نثر‌های تصویری  و شاعرانه علاقه دارد و تاکنون مجموعه‌ی از اشعار و نثر را نیز به چاپ رسانده است.

او در ادامه  می‌گوید: «هدف از چاپ این کتاب بیان دغدغه‌ها و دل نوشته‌هایم بود.»

از سویی شماری از زنان‌، نوشتن را راه مناسب و تاثیرگذار، برای بیان حقایق و نگفته‌ها می‌دانند.

نرگس نیرومند، می‌گوید: «علاقه‌ی زیادی به نویسندگی دارم، عواطف واحساسات خود را با نویسندگی بیان می‌کنم. سرودن شعر سبب می‌شود تا درد و رنج زنان کشورم را به گوش همه برسانم.»

‌َاو در ادامه می‌گوید، اشعارش درنشریه‌های مختلفی به نشر رسیده است که این موضوع علاقه‌مندی او را به نوشتن بیشتر از پیش کرده است.

با این حال برخی از زنانی‌که تازه قدم در راه نویسندگی گذاشته‌اند، می‌گویند، می‌خواهند با نوشتن تغییراتی را در جامعه ایجاد کنند.

فایقه امینی، می‌گوید: «انگیزه من از نوشتن بیان درد و رنج زنان در جامعه است؛ با نوشتن می‌خواهم صدای زنان را به همه‌ی دنیا برسانم.»

با این حال شمار دیگر از زنان، نویسندگی را راهی برای آغاز نوآوری در جامعه عنوان می‌کنند.

پروین میرزایی، نویسنده، می‌گوید، زنان می‌توانند با نوشتن درد و رنج یک‌دیگر، تغییری را در وضعیت شان ایجاد کنند.

می‌گوید: «در اول راه هستم اما با تلاش در نویسندگی و سبک شعری خود می‌خواهم روزی مانند پروین اعتصامی شوم.»

گزارشگر: عارفه مهدوی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail