مکتب محجوبه هروی با داشتن بیش از دو هزار دانش‌آموز یکی از مکتب‌های دخترانۀ درهرات است که با شرکت دررقابت “بریتیش کانسل” کشور انگلستان، جایزۀ بین المللی این رقابت را از آن خود کرد خبرگزاری بانوان افغانستان، برای بحث بیشتر ، با سیما دهزاد گفت‌وگویی ترتیب داده است که در ادامه می‌خوانید.

معرفی:

سیما دهزاد، هستم در سال ۱۳۵۴ خورشیدی در هرات متولد شدم و بیش از هفت سال است که به عنوان مدیر مکتب محجوبه هروی ایفای وظیفه می‌کنم پیش از آن سابقه فعالیت را در بخش‌های مختلف آموزش و پرورش را نیز دارم.

پرسش: درمورد رقابت‌های بریتیش کانسل به مخاطبان خبرگزاری معلومات دهید؟

پاسخ: رقابت‌های “بریتیش کانسل” همه ساله از سوی کشورانگلستان با اشتراک دانش‌آموزان از کشورهای مختلف، با ارائه پروژه‌ها فرهنگی به شکل آنلاین برگزار می‌شود.هر مکتب تنها هر سه سال یک بار می‌تواند در این رقابت‌ها شرکت کند.

پرسش: در مورد شرکت مکتب محجوبه هروی در این رقابت‌ها بگویید؟

پاسخ: برای نخستین بارسال ۱۳۹۴ خورشیدی، دانش‌آموزان مکتب محجوبه هروی در این رقابت شرکت کردند و برنده شدند و امسال نیز برای دومین بار توانستند برنده شوند. کمک‌ وهمکاری دانش‌آموزان با یک‌دیگردر این پروژه‌ها سبب شد تا این مکتب به عنوان مکتب نخبه دو بار پی هم شناخته شود.

پرسش: مکتب محجوبه هروی درمیان چند مکتب درجهان توانست جایزۀ عالی بین‌المللی را بدست ‌آورد؟

پاسخ: در این رقابت‌ها مکتب‌ها از ۱۵۰ کشور مختلف شرکت  کردند، درحدود ۱۰۰ مکتب ازافغانستان بود که ازاین میان دانش‌آموزان ۵۹ مکتب توانستند برنده این رقابت‌ها شوند ومکتب محجوبه هروی در کنار۲۲ مکتب دیگر ازهرات به عنوان مکتب نخبه شناخته شدند.

پرسش: بیشتر چه موضوعاتی در این رقابت‌ها به رقابت گذاشته می‌شود؟

پاسخ: موضوعاتی در رابطه به رسم‌ورواج خانواده‌ها، لباس‌های محلی درکشور‌های مختلف، مشکلات مهاجران درهفت کشور و راه ابریشم در قرون وسطی است. مکتب‌های مختلف در رابطه به هر موضوع تحقیق می‌کنند وسپس نتیجه آن را با هم به اشتراک می‌گذارند.

پرسش: از مکتب محجوبه هروی به چی تعداد دانش‌آموز در این رقابت‌ها شرکت کرده بودند؟

پاسخ: در این رقابت‌ همه دانش‌آموزان مکتب محجوبه برای جمع‌آوری معلومات سهم داشتند، اما در حدود ۳۰ دانش‌آموز به گونه‌ی رسمی در این رقابت‌ها شرکت کردند.

پرسش: محجوبه هروی، چه ویژگی دارد که توانست در این رقابت در دو دور یکی از برندگان باشد؟

پاسخ: این مکتب دارای لابراتوارهای مجهز ( کیمیا، بیولوژی، ریاضی‌وفیزیک)، کتابخانه مجهز، اتاق فرهنگ، هنر واتاق صحت را دارا است که دانش‌آموزان در کنار هوش و ذکاوت شان با استفاده از این امکانات توانستند در این رقابت‌ها پیروز شوند.

پرسش: دانش‌آموزان این مکتب دستاورد دیگری هم تاکنون داشته‌اند؟

پاسخ: مکتب محجوبه هروی در رقابت‌های زیادی که بین مکاتب دخترانه برگزار می‌شود شرکت کرده است و توانسته دستاوردهای زیادی داشته باشد از جمله کسب جام فرهنگی از میان چند مکتب در هرات.

مصاحبه کننده: عارفه مهدوی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail