تغییرات هورمونی، رژیم غذایی نا متوازن، فشار‌های روحی و روانی و افسردگی از جمله عواملی است که به گفتۀ متخصصان زنان و زایمان سبب افزایش ایجاد کیست تخمدان در زنان شده است.

متخصصان زنان و زایمان، از افزایش کیست تخمدان در زنان ابراز نگرانی کرده می‌گویند؛ کیست در تخمدان سبب مشکلات فراوانی نزد زنان می‌شود.

مانوس صدیقی، متخصص زنان و زایمان در رابطه می‌گوید، کیست در تخمدان به اشکال مختلفی به وجود می‌آید، از شدید ترین نوع آن، “پوکستیک”  است؛ از جمله عوارض جانبی این نوع کیست چاقی، پیدا شدن موهای زاید و کاهش چانس بارداری نزد خانم است.

خانم صدیقی همچنان به انواع دیگر کیست‌ها از جمله (سمپل، ملتی، همورجک) اشاره کرده می‌گوید، این نوع کیست‌ها نیز نزد زنان مشکلاتی زیادی ازجمله ناباروری را به بار می‌آورد.

او در ادامه می‌فزاید، کیست‌های تخمدان در صورتی‌که قطر شان بین سه تا چهار سانت باشد قابل درمان است.

از سویی هم برخی از زنانی که کیست تخمدان برای شان مشکلاتی را به بار آورده است؛ بی احتیاطی  را عامل به وجود آمدن کیست تخمدان عنوان می‌کنند.

سهیلا ۱۴ سال سن دارد او که مدتی است به دلیل کیست تخمدان در بیمارستان بسر می‌برد می‌گوید، در دوران قاعدگی از لحاظ صحی مواظب خودش نبوده و این موضوع سبب شده وجود کیست تخمدان در او شده است.

او در ادامه می‌گوید: «شکمم درد میکنه داکتر گفت در صورتی که با دوا درمان نشود باید عمل شود.». .

این تنها سهیلا نیست که از بیماری کیست رنج می‌برد شبانه زنی است که کیست تخمدان سبب ناباروری او شده است. می‌گوید،  کیست مشکلات زیادی از جمله سرگیجه، سردرد و شکم درد را برای وی ایجاد کرده است به همین دلیل با وجود گذشتن هشت سال از عروسی اش باردار نشده است.

به گفتۀ پزشکان، زنان زیادی چون سهیلا و شبانه به بیماری کیست تخمدان دچار هستند و به موقع به درمان بیماری شان نمی‌پردازند که سبب مشکلات زیادی برای آن‌ها شده است.

سیما، زنی است که درمان کیست تخمدان را به موقع آغاز نکرده است اکنون مجبور است تا تحت مراقبت شدید قرار گرفته و پس از آن عملیات شود.

او می‌گوید: «مدتی زیادی بود که خبر داشتم که کیست دارم اما؛ غفلت کردم تا اینکه از چهارماه به این طرف خیلی اذیت شدم و حالا که باید عمل کنم تا خوب شوم.»

گزارشگر: فاطمه احمدی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail