معصومه عادل مسوول موسسه فرهنگی و هنری سرمه است. او از چهار سال به این طرف با ایجاد این موسسه، توانسته با گروهی از دختران و پسران  مشکلات اجتماعی را با اجرای تیاتر به تصویر بکشد. برای معرفی بیشتر او خبرگزاری بانوان افغانستان با وی گفت‌وگویی ترتیب داده است که در ادامه می‌خوانید.

پرسش:دررابطه به گروه فرهنگی وهنری سرمه بیشتر به مخاطبان خبرگزاری معلومات دهید؟

پاسخ: این گروه برای اولین بار از سوی شماری از پسران درسال ۱۳۹۴ایجاد شد، به مرور زمان دختران نیز علاقه شدیدی نشان دادند و این گروه بزرگتر شد. در حال حاضر ۲۶ نفرعضو هستند، که از این میان ۱۲ دختر و ۱۴پسر است. در این گروه با اجرای برنامه‌های انتقادی می‌خواهیم به افراد جامعه در مورد برخی از موضوعات آگاهی‌دهی کنیم.

 پرسش: چرا سرمه؟

پاسخ: زیرا تماشای تئاتر با نگاه‌ صورت می‌گیرد و سرمه به چشم زیبایی خاصی می‌بخشد، نام سرمه را به همین سبب انتخاب کرده ایم زیرا سرمه بیانگر این است که تئاتر  زیبایی به چشم‌ها می‌آورد.

پرسش: اعضای گروه سرمه در چه سنینی قرار دارند؟

پاسخ: در گروه سرمه محدودیت سنی خاصی وجود ندارد و همه افراد درهر سنی می‌توانند عضو شوند. در حال حاضر نوجوانان و جوانان هنر تئاتر را به پیش می‌برند.

پرسش: آیا تا کنون از سوی نهادهای دولتی‌ و خصوصی مورد حمایت قرار گرفتید یا خیر؟

پاسخ: چهار سال از کار گروه سرمه می‌گذرد اما با تلاش‌های زیادی نتوانستیم حمایت نهادهای دولتی‌ و خصوصی را داشته باشیم، زیرا آنان همواره نداشتن بودجه را دلیل عدم کمک شان عنوان می‌کنند. افرادی که در گروه سرمه فعالیت دارند همه به شکل رضاکارانه  کار می‌کنند. حتی همه برنامه‌هایی که اجرا کردیم رضاکارانه بوده است و همچنان هزینه‌های مصرف شده از سوی اعضای گروه پرداخت می‌گردد.

پرسش: از تاسیس گروه سرمه تا حال با چه چالش‌هایی روبرو شده اید؟

پاسخ: هر کاری مشکلات خاص خود را دارد، اما باید با مشکلات و چالش‌های موجود مبارزه کرد، بارها اجراهایی داشتیم که تلاش زیادی کردیم اما بنابر دلایل گوناگونی لغو شده و هزینه‌های را که در بر داشته نیز از بین برده است، همچنان عدم حمایت نهادهای فرهنگی نیز بر مشکلات ما می‌افزاید.

پرسش: گروه سرمه درکنار هنر تئاتر دیگر به چه کار‌هایی می‌پردازد؟

پاسخ: در پهلوی هنرتیاتر، به سینما در بخش فیلم‌های کوتاه می‌پردازیم که در این اواخردو فیلم کوتاه، (کودکان کارو زنان) نیزاز سوی گروه فرهنگی، هنری سرمه آماده شده و به فیستیوال زنان فَرستاده شده است.همچنان عکاسی، فیلمبرداری وموسیقی‌های سنتی نیز از برنامه‌های گروه سرمه است ودر این اواخر گروه سرمه کار تبلیغاتی را نیز شروع کرده است.

ترتیب: عارفه مهدوی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail