حلیمه بهادری، بیش از یک دهه از فعالیت‌اش برای زنان می‌گذرد او معتقد است ” اتحاد و همبستگی بین زنان می‌تواند زندگی اقتصادی و اجتماعی شان را به جهت مثبت سوق دهد.” برای معرفی بیشتر، خبرگزاری بانوان افغانستان، با او گفت‌وگویی ترتیب داده است که در ادامه می‌خوانید.

پرسش: از چه وقت و چرا خواستید برای زنان کار کنید؟

پاسخ: دوازده سال پیش مرکز تولید صنایع دستی را ایجاد کردم؛ چون زنان زیادی وجود دارند که بنابر دلایلی از سواد محروم مانده‌اند و به حرفه‌‌های چون بافندگی و بعضی هنر‌های دیگر بلدیت دارند؛ نبود مرکزی مشخص برای فروش صنایع دستی زنان سبب شده تا آن‌ها، با وجود بلد بودن حرفه‌ای بیکار بمانند و مشکلات اقتصادی زیادی داشته باشند این موضوع سبب شد که تلاش کنم تا برای زنان اشتغال‌زایی کنم.

پرسش: چگونه برای زنان اشتغال‌زایی می‌کنید؟

پاسخ: زنانی که به صنایع دستی بلدیت دارند به آن‌ها نخ(کشتی) و پارچه مخصوص بافندگی می‌دهم و بعد دوخت، صنایع دستی شان را در این مرکز به فروش می‌رسانم تا آن‌ها نتیجه‌ی تلاش شان را بدست بیاورند و از این طریق به استقلال مالی برسند.

پرسش: در آغاز حمایت کی را با خود داشتید؟

پاسخ: شوهرم بزرگترین حامی و پشتیبان من بوده و مدام مرا به کار و تلاش بیشتر تشویق کرده و می‌کند.

پرسش: بیشتر چه نوع صنایع دستی را زنان می‌سازند تا شما آن را به فروش برسانید؟

پاسخ: ربان‌دوزی، گلشن دوزی، خامک دوزی، بافندگی، حوله بافی و دیگر صنایع دستی را زنان با گرفتن مواد خام آن را آماده می‌کنند و ما آن را به فروش می‌رسانیم.

پرسش: رقم مشخصی از زنانی‌که با شما کار می‌کنند در دست دارید؟

پاسخ: زنان زیادی در بخش‌های مختلف کار می‌کنند. تعداد زنان در هر بخش متفاوت است. بافندگی ۲۵ نفر، گلشن دوزی ۱۰ نفر، ربان دوزی ۱۰ نفر و خامک دوزی ۳ نفردر نظر گرفته شده است.در کل حدود ۵۰ زن در این مرکز با من کار می‌کنند.

پرسش:زنانی که برایشان کارآفرینی می‌کنید؛ در چه سنینی قرار دارند؟

پاسخ: دختران دانش‌آموز و همچنان زنان خانه‌دار کسانی هستند که تنها حرفه‌ی که یاد دارند بافندگی است و با گرفتن مواد خام، صنایع دستی را آماده می‌کنند که از این طریق می‌توانند به شوهران شان در مصارف خانه کمک کنند.

پرسش: بیشتر تولیدات تان را در کجا به فروش می‌رسانید؟

پاسخ: در هرات، کابل و حتی خارج از کشور فرستاده می‌شود و خوشبختانه صنایع دستی زنان، با استقبال زیادی از سوی مردم روبروشده است.

پرسش: ایجاد مرکز صنایع دستی چقدر زنان را در زمینه خودکفایی شان کمک کرده است؟

پاسخ: زنانی که برا ی ما صنایع دستی آماده می‌کنند، از کار شان راضی هستند و این کار سبب شده تا آنان به استقلال مالی برسند و هر روز علاقه‌ی آن‌ها به کار بیشتر از قبل می‌شود.

 و در پایان پیام تان برای دیگر زنان چیست؟

پاسخ: زنان باید با هم همکاری کنند، چون ازنظر من، ما با درک یک‌دیگر می‌توانیم که تغییر بزرگی را در زندگی و جامعه ایجاد کنیم از زنان می‌خواهم تا با مشکلات مبارزه کنند و برای ایجاد تغییر در زندگی شان منتظر کسی نباشند تا بیاید و برای شان کاری کند خود مان باید همت کنیم و با پشت‌کار و تلاش زندگی خود و تعداد زیادی از هم‌نوعان  خود را به جهت مثبت سوق دهیم.

مصاحبه کننده: عارفه مهدوی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail