کاهش آمار خبرنگاران و فعالان رسانه‌یی زن در حوزه‌ی غرب، نگرانی نهادهای حامی خبرنگاران را برانگیخته است. نبود مصوونیت شغلی و امنیتی و افراط‌گرایی دینی از عمده‌ترین عوامل کاهش تعداد فعالان رسانه‌یی زن عنوان می‌شود.

مسوولان در بخش زنان کمیته‌ی امنیت و مصوونیت خبرنگاران از کناره‌گیری ده زن از کار خبرنگاری در هرات خبر می‌دهند.

عاطفه غفوری مسوول بخش زنان کمیته‌ی امنیت و مصوونیت خبرنگاران می‌گوید؛ در چند سال پسین، تعداد زیادی از فعالان رسانه‌یی زن در حوزه‌ی غرب، تغییر شغل داده و شماری هم خانه‌نشین شده اند.

بر اساس آمار بخش زنان کمیته‌ی امینت و مصوونیت خبرنگاران، ۹ زن فعال رسانه‌یی در ولایت‌های غور و بادغیس به دلیل وجود ناامنی‌ها در این ولایت خانه‌نشین شده اند.

همچنان آمار فعالان رسانه‌یی زن در فراه نیز از ۱۸ تن  به هفت زن کاهش یافته است.

مسوولان در نهاد بانوان خبرنگار در ولایت هرات نیز از کاهش تعداد فعالان رسانه‌یی زن سخن می‌گویند.

سمیه ولی‌زاده معاون نهاد بانوان خبرنگار می‌گوید بر اساس آماری که سال گذشته در این نهاد ثبت شده است ۵۰ زن در حوزه‌ی غرب مصروف فعالیت‌های رسانه‌یی اند. به گفته‌ی خانم ولی‌زاده تعدادی از این زنان به دلیل نبود مصوونیت شغلی و امنیتی و عدم بررسی قضایای خشونت در برابر خبرنگاران، از کار رسانه‌یی کناره گیری کرده اند.

در همین حال شماری از زنان خبرنگار در هرات، افراط‌‌گرایی دینی را یکی از چالش‌ها سد راه زنان خبرنگار در حوزه‌ی غرب بیان می‌کنند.

ستوری کریمی خبرنگار پژواک می‌گوید؛ کناره‌گیری شماری از فعالان رسانه‌یی زن در حوزه‌ی غرب می‌تواند سبب دل‌سردی دیگر زنان خبرنگار شود.

وی می‌افزاید؛ از سال‌های سال محدودیت در کار خبرنگاران زن وجود داشته و زنان همواره قربانی مشکلات اقتصادی رسانه‌ها بوده اند.

خانم کریمی می‌افزاید؛ هنوز هم چالش‌های زیادی سد راه فعالان رسانه‌یی زن وجود دارد. او از محدودیت‌های تازه در دسترسی به اطلاعات یاد کرد.

وی از حکومت می‌خواهد برای بهبود وضعیت فعالان رسانه‌ای زن از رسانه‌ها حمایت کند.

به باور خانم کریمی بهبود وضعیت اقتصادی رسانه‌ها سبب بهبود وضعیت فعالان رسانه‎یی زن می‌شود.

مسوولان در نهاد نی (حمایت کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان) کاهش تعداد فعالان رسانه‌یی زن را صدمه‌ی بزرگ بر فعالیت رسانه‌ها و آزادی بیان عنوان می‌کنند.

حامد مومن مسوول ساحوی نهاد نی می‌گوید؛ مشکلات مالی رسانه‌ها، فضای سنتی هرات و مسایل امنیتی از مواردی است که سبب کاهش تعداد فعالان رسانه‌یی زن در حوزه‌ی غرب شده است.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail