بیش از یک دهه است که برای کسب درامد و اشتغال‌زایی برای هم‌نوعانش مرکزی را برای تولید و فروش ساخته‌های دستی زنان ایجاد کرده است؛ حلیمه می‌گوید، توانسته است برای بیش از پنجاه زن کارآفرینی کند.

ربان‌دوزی، بافندگی، گلشن‌دوزی، خامک‌دوزی، لیف‌بافی و حوله‌بافی ازجمله صنایع دستی زنان است که حلیمه در دکانش تولید و به فروش می‌رساند.

حلیمه می‌گوید، نخ و پارچه‌ مخصوص بافندگی و دیگر صنایع دستی را به زنان می‌دهد و آن‌ها در بدل مزد لوازمی را آماده می‌کنند.

او در ادامه می‌گوید: «در کنار این‌که خودم از این طریق کسب درامد می‌کنم زنان زیادی در اینجا مشغول به کار شده‌اند و این برایم جای خوشحالی است که برای زنان توانستم کاری بکنم.»

در همین حال شماری از زنانی‌که از سوی حلیمه صاحب شغل شده‌اند از ایجاد چنین مراکز ابراز خرسندی می‌کنند.

سکینه که مدت چهار سال است با گرفتن مواد خام از حلیمه ربان‌دوزی می‌کند می‌گوید، ربان‌دوزی منبع درامدش است و از این طریق توانسته در مصارف خانه به شوهرش کمک کند.

او در ادامه می‌گوید، ربان‌دوزی تنها حرفه‌ای است که او بلد است و از این طریق استقلال مالی بدست آورده است.

با این حال رحیمه، زن دیگریست که پنج سال است بافندگی می‌کند، او کسب درامد از طریق بافندگی را یگانه راه حل مشکلات اقتصادی‌اش می‌داند.

رحیمه در ادامه می‌گوید:« ایجاد مرکز این چنینی برای فروش صنایع دستی من خیلی موثر بوده و از این طریق توانستم که نیاز‌های مالی‌ام را برطرف کنم.»

در همین حال مشتریانی‌که از صنایع دستی خریداری می‌کنند؛ ایجاد چنین مراکز و فراهم کردن زمینه کار را برای پیشرفت زنان تاثیرگذار می‌دانند.

طاهره یکی از مشتریان دایمی دکان حلیمه، می‌گوید: «احتیاجات زنان در این مرکز بهتر فهمیده می‌شه و به همین دلیل جهزیه خوده از همی مرکز تهیه می‌کنم.»

از سوی برخی از زنان می‌گویند، حضور زنان در بازار کار و فعالیت در اجتماع سبب انگیزه آنان برای کسب استقلالیت مالی شده است.

مرضیه، یکی از مشتریان این مرکز تولیدی می‌گوید«شور و شوق زنان برای کار را وقتی اینجا می‌بینم برایم انرژی می‌دهد که تلاش کنم تا بتوانم مثل این زنان کار کنم و استقلال مالی داشته باشم.»

گزارشگر: عارفه مهدوی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail