گروهی از جوانان در ولایت هرات، امروز( یکشنبه، ۱۸ حمل) گردهمایی را به منظور اعتراض، مبنی بر مشخص نبودن سهم جوانان در جرگه مشورتی صلح برگزار کردند.

بر اساس گفته‌های شماری از نمایندگان در شورای ولایتی هرات، قرار است ۱۱۹ تن از ولایت هرات، در جرگه مشورتی صلح شرکت کنند که از این میان ۳۰ درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

محمد سردار بهادری، نمایندۀ مردم در شورای ولایتی هرات، می‌گوید، قرار است این ۱۱۹ تن بر اساس انتخابات، در جرگه مشورتی صلح شرکت کنند.

وی در ادامه می‌گوید:« طبق طرزالعملی از جانب مقام ولایت هرات، به شورای ولایتی صلاحیت برگزاری این انتخابات داده شده است.»

او همچنان در ادامه می‌افزاید، طبق این طرزالعمل اقشار مشخصی می‌توانند در انتخابات شرکت کند.

اما برخی از جوانان در ولایت هرات، مشخص نبودن سهم شان را در جرگه مشورتی نگران کننده می‌خوانند و می‌گویند؛ از آنجایی‌که جوانان اکثریت نفوس کشور را تشکیل می‌دهند؛ تصامیم جرگه مشورتی بر سرنوشت آنان تاثیرات مستقیمی دارد.

جمشید حکاک، عضو فدراسیون ملی جوانان ولایت هرات، در رابطه می‌گوید:«نگران این هستیم که از آدرس جوانان هرات ،در جرگه مشورتی صلح کسی حضور نداشته باشد چرا که حضور جوانان در جرگه مشورتی صلح، ارزنده و ضروری است.»

از سوی هم شماری از جوانان ولایت هرات، هدف از گردهمایی اعتراضی را دادخواهی برای حضور و سهم مشخصی از جوانان در جرگه مشورتی صلح، عنوان می‌کنند.

فرید احمد رسولی، یکی از جوانان هرات می‌گوید:« جرگه مشورتی صلح بدون حضور جوانان و یا حضور کم‌رنگ جوانان قابل قبول نیست»

او در ادامه می‌گوید؛ جوانان به عنوان قشر تاثیرگذار جامعه، باید در تمام تصمیم‌گیری‌ها حضور پر‌رنگ و ارزنده‌ای داشته باشند.

در همین حال برخی از جوانان، حضور در جرگه مشورتی صلح را حق مسلم شان می‌دانند.

فرشته استوار، یکی از جوانان هرات، می‌گوید، نیاز است تا برای پیاده کردن اهداف و برنامه‌های جوانان، در جرگه مشورتی برای شان فرصت داده شود.

او همچنان می‌افزاید: «جوانان در عرصه‌های مختلف ایده‌ها و برنامه‌های خاص خود شان را دارند که می‌تواند روی تصمیم‌گیری کلان در کشور تاثیرات مثبتی داشته باشد؛ پس نیاز است که جوانان در تمام تصامیم خورد و کلان حضور داشته باشند.»

 جرگه‌ی مشورتی صلح، قرار ست به تاریخ  ۹ ثور ۱۳۹۸ با حضور نماینده‌گان مردم از ۳۴ ولایت افغانستان برگزار شود.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail