شماری از زنان در شهرستان انجیل ولایت هرات، از نبود پزشکان متخصص و امکانات کافی برای درمان بیماری‌های شایع شکایت دارد.

نبود وسایل مورد نیاز برای سنوگرافی، سزارین، آزمایش‌های قند خون، چربی خون سبب شده است تا زنان به ناچار برای درمان بیماری‌های شان کیلومتر‌ها راه را بپیمایند.

خاتمه یعقوبی، یکی از بیمارانی است که برای درمان بیماری‌اش به کلینیک انجیل مراجعه کرده است. او می‌گوید تجهیزاتی که برای تداوی‌اش نیاز بود در این مرکز وجود ندارد.

وی افزود: «به دلیل امکانات کم، دیگر مریض‌ها خو به دگه جا می‌بریم»

این تنها خاتمه نیست که از نبود خدمات صحی در این مرکز شکایت دارد. شکریه، بیمار دیگریست که به دلیل نبود امکانات در این مرکز برای تداوی‌اش به مراکز درمانی داخل شهر مراجعه کرده است.

او می‌گوید: «چهار بار با مادرم به این مرکز مراجعه کردم اما فایده‌ی نداشت تا که مجبور شدم به داکتر دیگری که داخل شهر است مراجعه کنم.»

حمیرا بیمار دیگریست وی می‌گوید؛ خدمات صحیح تا حدی رضایت‌بخش است اما به دلیل نبود تجهیزات کافی مجبور است برای انجام آزمایش‌ها راه دوری را بپیماید.

این در حالیست که نبود امکانات چالش‌های را برای پزشکان این مرکز نیز ایجاد کرده است.

سوسن یکی از پزشکان این مرکز می‌گوید؛ برخی اوقات به دلیل امکانات کم نمی‌تواند بیماران‌اش را درمان کند.

  این در حالیست که مسوولان کلینیک،  نبود تجهیزات کافی و پزشکان متخصص را از جمله عواملی عنوان می‌کنند که سبب بوجود آمدن مشکلات زیادی دراین مرکز شده است.

داکتر نور احمد طاهری، آمر کلینیک انجیل می‌گوید: «از ریاست صحت تقاضا کردیم که کلینیک انجیل به شفاخانه ارتقا کند تا مشکلات موجود رفع شود اما تاکنون از سوی ریاست صحت عامه پاسخی دریافت نکردیم.»

 با این حال مسوولان در ریاست صحت عامه‌ی هرات ارتقا این کلینیک را به بیمارستان راهی برای افزایش تجهیزات و کارمندان این مرکز بیان می‌کنند.

آصف کبیر، معاون ریاست صحت عامه ولایت هرات می‌گوید؛  برای هر ساختار صحی خدمات تعریف شده‌یی مطابق با پالیسی‌های وزارت صحت عامه  وجود دارد.

وی همچنان افزود: «برای رفع این چالش‌ها نخست باید کلینک‌ها به بیمارستان ارتقا بیابند تا خدمات جامع آن تشکیل شود اما ارتقای این مرکز در شرایط کنونی معذرت قانونی دارد.»

  انجیل یکی از شهرستان‌های هرات است که در نزدیکی مرکز شهر هرات موقعیت دارد.

گزارشگر: سونم عثمانی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail