ادارۀ اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات و جمعی از زنان، امروز (۲۹، حوت) جشنی را تحت نام “سمنوپزان”  به پیشواز از سال نو برگزار کردند.

مسوولان در ادارۀ اطلاعات و فرهنگ، هدف از برگزاری این جشن را پاس‌داری از میراث‌های فرهنگی و تجلیل از سال نو خورشیدی عنوان می‌کنند.

آریا رووفیان، رییس اطلاعات و فرهنگ هرات، می‌گوید؛ برگزاری با شکوه چنین جشن‌هاپیام‌آور صلح و همبستگی برای مردم است.

رییس اطلاعات و فرهنگ هرات، در ادامه افزود: «برگزاری چنین محافل در حقیقت ترویج فرهنگ تجلیل از نوروز در میان خانواده‌ها است.»

در همین حال شماری از زنانی که در جشن سمنو‌پزان حضور داشتند؛ برگزاری و تجلیل از مناسبت‌های ویژه چون سال نو را یک نیاز برای حفظ فرهنگ‌ها از جمله فرهنگ سمنوپزی، ضروری می‌دانند.

مونسه حسن‌زاده، معاون اجتماعی ادارۀ ولایت هرات، در رابطه می‌گوید؛ اینگونه جشن‌ها هر سال باید به گونه‌ی متفاوت‌تر و پررنگ‌تر برگزار شود.

او  در ادامه می‌افزاید: «امیدواریم این جشن‌ها همه ساله برگزار شود تا پیام‌آور صلح، همدلی و همبستگی را به مردم انتقال دهد.»

در کنار این انیسه سروری، رییس ادارۀ امور زنان ولایت هرات، نیز یاد بود از فرهنگ تجلیل از نوروز و برگزاری از چنین جشن‌هارا نشان دهنده توجه دولت به ارزش‌ها و باور‌های مردم جامعه می‌داند که می‌تواند تاثیرات مثبتی در پی داشته باشد.

از سویی به باور برخی از زنان تجلیل از مناسبت‌های مختلف فرصتی را برای باهمی مردم در جامعه ایجاد می‌کند.

سوسن بهبود‌زاده، فعال مدنی، می‌گوید؛ جای خوشحالی است که فرهنگ‌های کهن با برگزاری چنین جشن‌ها زنده می‌شود و چه خوب است که به همین بهانه‌ زنان از کتله‌های مختلف با هم یکجا می‌شوند.

نوروز در افغانستان، قدمت چند هزار ساله دارد. رسوم و آیین‌ ویژۀ نوروزی سال‌ها است که همچنان پا برجا مانده است و همه ساله در گوشه و کنار افغانستان به استقبال از این روز محافلی برگزار می‌شود.

گزارشگر: عارفه مهدوی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail