جمعی از فعالان مدنی و برخی مسوولان دانشگاه‌های خصوصی هرات، به مناسبت هشتم مارچ برنامه‌ی را به منظور بازدید و مساعدت به زنان بیمار در دارالمجانین ولایت هرات برگزار کردند.

فعالان مدنی، هدف از راه‌اندازی این برنامه را مساعدت و دلجویی از زنان بیمار در دارلمجانین هرات عنوان می‌کنند.

ملالی علوی، فعال مدنی، می‌گوید: «امروز به مناسبت هشتم مارچ برای زنان بیمار دارلمجانین کمک‌هایی از قبیل لباس و لوازم بهداشتی صورت خواهد گرفت.»

او در ادامه می‌افزاید؛ گروه کاری فعالان مدنی هرات، به همکاری دانشگاه اشراق، برنامه‌های روان‌درمانی را برای زنان بیمار در دارالمجانین در هفته‌های آینده راه اندازی خواهند کرد.

در همین حال شمار دیگر از فعالان مدنی، از راه‌اندازی خدمات دارو درمانی برای زنان پس از روان‌درمانی خبر می‌دهند.

حمید شیرزاد، فعال مدنی، می‌گوید: « زنان بیمار در دارلمجانین از کم‌ترین امکانات و امتیازات برخوردار هستند و بر اساس تحقیقات انجام شده شماری از این بیماران قابل درمان هستند و بزودی به همکاری دانشگاه اشراق برنامه‌ی روان‌درمانی راه‌اندازی خواهد شد.»

با این حال مسوولان دانشگاه خصوصی اشراق، از راه‌اندازی برنامه‌ی روان‌درمانی درآینده نزدیک برای زنان بیمار در دارالمجانین هرات خبر می‌دهند.

بشیر طارق، مدیر روابط عمومی دانشگاه اشراق، می‌گوید:«برنامه‌ی روان‌درمانی جهت درمان ۳۵ زنی که در دارلمجانین بسر می‌برند راه اندازی خواهد شد.»

در همین حال مسوولان ادارۀ دارلمجانین هرات، می‌گویند؛ تا حالا هیچ نوع کمکی از سوی دولت به بیماران دارالمجانین هرات صورت نگرفته است.

نوش‌آفرین حقجو، آمر دارلمجانین هرات، می‌گوید:« متاسفانه با اینکه چندین بار از حکومت تقاضای کمک کردیم اما باز هم در قسمت درمان این بیماران کدام اقدامی صورت نگرفت.»

این در حالیست که اکنون حدود ۳۵ زن مبتلا به بیماری روانی در دارالمجانین هرات بسر می‌برند.

گزارشگر: عارفه مهدوی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail