نقش پررنگ زنان در گفت‌وگوهای صلح، حفظ دستاوردهای آنان در این گفت‌وگوها و عدم تعدیل یا تغییر قانون اساسی؛ از خواسته‌های زنان فعال در هرات است که در برنامه‌یی به مناسبت روز همبستگی زنان جهان از سوی شبکه‌ی زنان افغان، مطرح شد.

زنان در این برنامه‌، بر حضور پررنگ شان در گفت‌گوهای صلح تاکید کرده و آن را تضمینی برای حفظ دستاوردهای شان بیان کردند.

حلیمه سلیمی مسوول شبکه‌ی زنان افغان، هدف از برگزاری این برنامه را واحد ساختن صدای زنان برای تاکید بر توجه به حفظ دستاوردهای زنان در گفتگوهای صلح بیان کرد.

خانم سلیمی افزود: «زنان خواهان این هستند که در تمام مراحل آتش و بس و صلح، بدون درنظر داشتن تبعیض جنسیتی، نقش آن‌ها پررنگ باشد و دیدگاه‌های آن‌ها در نظر گرفته شود.»

در این برنامه یک اعلامیه نیز از سوی شبکه‌ی زنان افغان خوانده شد که در آن، بر مشارکت مساویانه‌ و پررنگ زنان در پروسه‌ی صلح تاکید شد.

در همین حال بسیاری از زنان احتمال تعدیل یا تغییر قانون اساسی را برای زنان نگران‌کننده می‌دانند.

مهناز پیروز فعال جامعه‌ی مدنی می‌گوید؛ قانون اساسی در کشور حقوق شهروندی زنان را به رسمیت می‌شناسد و نباید این قانون تغییر و تبدیل شود.

خانم پیروز معتقد است که اگر بحث تعدیل قانون اساسی مطرح شود، تعدیل دو ماده‌ی هفتم و بیست‌و‌دوم این قانون، بسیاری از حقوق زنان و جوانان را پایمال می‌کند.

وی همچنان خواستار منتفی شدن بحث حکومت موقت است و از جامعه‌ی جهانی می‌خواهد تا در این شرایط از حکومت دفاع کند.

خانم پیروز همچنان بر نقش حکومت در گفت‌گوهای صلح تاکید کرده و افزود زمانی ممکن است به پروسه‌ی صلح اعتماد داشت که حکومت یکی از طرف‌های گفت‌گو کنند باشد.

در همین حال شماری دیگر از زنان در این برنامه، خواستار حقوق برابر بدون و بدون در نظرداشت جنسیت در این گفت‌گوها اند.

فاطمه فراهی فعال حقوق زن می‌گوید: «من می‌خواهم یک زندگی انسان‌گونه داشته باشم و از تمام حقوق بشری خود بهره‌مند شوم.»

خانم فراهی می‌افزاید؛ پروسه‌ی صلح با همین روندی که پیش می‌رود، قابل قبول زنان نیست.

این در حالیست که از چندی به این سو بحث گفت‌گوهای صلح در افغانستان داغ است و طالبان در اولین پیش‌شرط‌های خود خواهان تغییر قانون اساسی شده اند.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail