از هشتم مارچ ( روز جهانی زن) در دانشگاه هرات ضمن ارایه تحقیقی در خصوص بررسی قدرت‌ها، ضعف‌ها، فرصت‌ها و تهدید‌های فرا راه کار زنان، تجلیل به عمل آمد.

این تحقیق که از سوی یکی از استادان زن دانشگاه هرات، انجام شده است فرصت‌ها و چالش‌های زنان شاغل را به بررسی گرفته است.

 خدیجه مختار زاده، استاد دانشگاه و پژوهشگر، می‌گوید:« این تحقیق زندگی شغلی ۳۱۸ تن از استادان دانشگاه هرات را بررسی شده است.»

او می‌افزاید؛ زنان نیمی از پیکر جامعه‌اند؛ باید دانسته شود که آیا توازن میان زنان و مردان در سطوح مدیریتی دانشگاه هرات وجود دارد یا خیر و اگر وجود ندارد عوامل آن جستجو شود.

به باور این پژوهشگر، به هر میزانی که تحقیق‌ها افزایش یابد شفافیت بیشتر خواهد شد و وقتی شفافیت بیشتر شود؛ فساد کاهش خواهد یافت.

در همین حال شماری از استادان دانشگاه هرات، از ارایه تحقیق‌های در خصوص زنان ابراز خرسندی کرده و به ارایه راه کارهایی مناسب برای حل چالش‌های زنان تاکید دارند.

عادله کبیری، استاد دانشگاه، می‎‌گوید:«چنین تحقیق‌ها در راستای آسیب‌شناسی وضعیت زنان و ایجاد راه‌کارهایی در این زمینه تاثیر گذار است.»

با این حال برخی دیگر از استادان دانشگاه هرات نیز به موثریت چنین تحقیق‌ها تاکید دارند و آن را گام مثبتی جهت بررسی چالش‌های فرا راه کارزنان می‌دانند.

فرخنده قاری زاده، استاد دانشگاه می‌گوید:« چنین برنامه‌ها از بررسی کلی ضعف‌ها و در کنار آن نقاط قوت و توانمندی‌های زنان صحبت شده که می‌تواند برای پیشرفت هر چه بیشتر استادان دانشگاه تاثیر گذار باشد.»

وی می‌افزاید: زمانی که این تحقیق‌ها برسی شود، استادان زن در یک فضای آرام و به دور از دغدغه می‌توانند به کارشان ادامه دهند.

این در حالیست که همه ساله ازهشتم مارچ از سوی نهاد‌های مختلفی در هرات تجلیل می‌شود.

گزارشگر: عارفه مهدوی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail